Bankowość internetowa - Bankowość elektroniczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bankowość internetowa - Bankowość elektroniczna - strona 1 Bankowość internetowa - Bankowość elektroniczna - strona 2 Bankowość internetowa - Bankowość elektroniczna - strona 3

Fragment notatki:

BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA Czasy, kiedy można było dokonywać operacji bankowych tylko przy tradycyjnym okienku kasowym już dawno minęły. Banki zdały sobie sprawę z tego, że tradycyjna forma komunikacji z klientami nie zaspokaja ich potrzeb oraz jest dla nich niewygodna. Klienci zazwyczaj musieli poświęcić czas na dotarcie do oddziału banku, potem stać w kolejce, sam bank również ponosił większe koszty obsługi.
Powoli rozwinięto jednak nowe metody dostępu do informacji o rachunkach i dokonywania operacji. Pierwszym pomysłem na poprawienie wygody klienta było użycie do tego celu telefonu - dziś w ofercie informację telefoniczną mają niemalże wszystkie banki. Kolejnym środkiem ku zwiększaniu komfortu realizacji operacji przez klienta stały się bankomaty, początkowo umożliwiające tylko dokonywanie wypłat gotówki z rachunku, później również wpłat oraz dokonywanie przelewów. Obecnie oplatają one świat coraz gęstszą siecią pozwalając na dokonanie tego prawie w każdym miejscu na świecie, przez 24 godziny na dobę. Po bankomatach przyszła kolej na komputery i internet. W ofercie banków pojawił się tzw. home banking, polegający na bezpośredniej komunikacji klienta z bankiem za pośrednictwem modemu, komputera oraz specjalnego oprogramowania.
W końcu pojawiła się bankowość internetowa, która coraz częściej zastępuje i wypiera home banking. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że w pierwszym przypadku użytkownik łączy się przy pomocy specjalnego oprogramowania (często specjalną, dzierżawioną linią) bezpośrednio z serwerem bankowym, podczas gdy w drugim wystarcza popularna przeglądarka internetowa.
Sposoby korzystania z bankowości elektronicznej Pod pojęciem bankowości elektronicznej kryje się grupa usług oferowanych przez banki, do których dostęp odbywa się za pośrednictwem urządzeń elektronicznych oraz łącza telekomunikacyjnego. W zależności od tego za pomocą jakiego urządzenia łączysz się z bankiem mogą to być usługi bankowe za pośrednictwem:
komputera,
telefonu,
bankomatu,
POS-u.
Usługi zaliczane do bankowości elektronicznej przede wszystkim ułatwiają dostęp do rachunku bankowego. W zależności od banku i oprogramowania dostęp może być ograniczony jedynie do biernego wglądu w stan konta oraz uzyskania informacji o pozostałych usługach banku albo umożliwiający dokonywanie operacji na koncie takich jak przelewy, czy zakładanie lokat.
Bankowość elektroniczna za pośrednictwem komputera W ramach bankowości elektronicznej za pośrednictwem komputera możemy rozróżnić:
Internet banking - dostęp do rachunków bankowych za pośrednictwem przeglądarek internetowych,
Home Banking - obsługa rachunków przez modem za pomocą specjalnego oprogramowania.


(…)

… Rodzaj klienta Klienci indywidualni Nazwa rachunku podstawowego eKonto Oprocentowanie rachunku Bank oferuje również rachunek eMax o oprocentowaniu 16,50%. Miesięczna kapitalizacja odsetek. Zakładanie konta Aby korzystać z usług internetowych mBanku należy założyć rachunek bankowy w mBanku. W tym celu klient może (do wyboru): skontaktować się z operatorem za pomocą mLinii (0-801 mBank czyli 0-801 36 22…
… Oprocentowanie rachunku Kwartalna kapitalizacja odsetek Zakładanie konta Aby korzystać z usługi bankowości internetowej w Lukas Banku należy założyć rachunek ROR i zgłosić zainteresowanie usługą internetową w oddziale przez wypełnienie odpowiedniego wniosku. Posiadacze rachunku ROR mogą przesłać wniosek także za pośrednictwem Internetu, jednak aby aktywować usługę LUKAS e-Bank będą musieli złożyć wizytę w oddziale banku. Nazwa banku Bank Śląski SA Telefon 0-800 65 66 66 Strona www http://www.bsk.com.pl Nazwa usługi BSKOnLine Rodzaj klienta Klienci indywidualni Nazwa rachunku podstawowego Konto z Lwem Oprocentowanie rachunku Miesięczna kapitalizacja odsetek
Zakładanie konta Aby korzystać z systemu BSKOnLine należy przesłać wniosek rejestracyjny, który jest udostępniony na stronie internetowej banku…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz