Bankowość elektroniczna w ING - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bankowość elektroniczna w ING - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Bankowość elektroniczna w ING Banku Śląskim
W ostatnich latach mamy okazję naocznie stwierdzić, jak bardzo nasze życie zmieniło się pod wpływem technologii, zwłaszcza elektroniki i technik komunikacyjnych. W awangardzie tych zmian prym wiedzie sektor bankowy. Bankomaty, szybki transfer elektroniczny, karty płatnicze, coraz częściej w systemie on-line, to elementy tych zmian dostrzegane przede wszystkim przez posiadaczy kont osobistych jednak także firmy mają okazję na co dzień przekonać się, że obsługa ich transakcji jest coraz szybsza i wygodniejsza. URZĄDZENIA TECHNICZNE STOSOWANE W BANKOWOŚCI
ELEKTRONICZNEJ
1.tonowe aparaty sprzężone z urządzeniami VIR ( Interactive Voice Response ) po stronie banku ( rozpoznawanie mowy,zamiana komputerowego pliku tekstoweg
o na głos w celu przekazania odpowiedzi abonamentowi itp. ).
2.wideofony zwykle z właściwością IVR,czasem wyposażone w ładowarki sald na kartach inteligentnych ( co eliminuje dostarczanie gotówki do domu klienta i zmniejsza zapotrzebowanie na bankomaty).
3.bankomaty
4.ładowarki i czytniki inteligentnych kart płatniczych ( amard cards )
pełniących fuknkcje portmonetek elektronicznych ( electronic-purse,e-purse
electronic wallet )
5.komputeryu personalne i terminale,komputery sieciowe
ING Bank Śląski S.A. był jednym z pierwszych banków oferujących produkty bankowości elektronicznej. Od momentu uruchomienia pierwszego systemu składania zleceń elektronicznych w roku 1997, liczba transakcji realizowanych za pomocą bankowości elektronicznej dynamicznie rosła. W drugiej połowie 2000 roku średnia liczba transakcji realizowanych za pomocą systemów bankowości elektronicznej wyniosła ponad 950 tysięcy na miesiąc, a w grudniu przekroczyła 1 milion (liczba transakcji realizowanych elektronicznie wzrosła w stosunku do grudnia 1999 r. o ponad 190%). Ilość transakcji realizowanych za pomocą systemów bankowości elektronicznej osiągnęła w grudniu 2002 poziom 2 384 tys. na miesiąc. Wartość obrotu transakcji realizowanych w miesiącu grudniu 2002 za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej wyniosła ponad 18,452 mld zł.
Poniżej zostanie przedstawiona charakterystyka produktów bankowości elektronicznej oferowanych przez ING Bank Śląski S.A zarówno klientom indywidualnym jak i firmom.
HaloŚląski
HaloŚląski to serwis telefoniczny, dzięki któremu Posiadacze konta osobistego oraz rachunku bieżącego i pomocniczego w ING Banku Śląskim, mogą m.in. sprawdzić stan środków oraz dokonać transakcji na swoich rachunkach. Wszystkie dokonane transakcje znajdą swoje odzwierciedlenie na otrzymywanym wyciągu z rachunku. Istnieje także możliwość otrzymania za pomocą faksu potwierdzenia wykonanych transakcji. Serwis HaloŚląski dostępny jest zarówno dla klientów korzystających z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych.


(…)

… podpisu, natomiast nie pozwala na odgadnięcie klucza prywatnego i sfałszowanie podpisu dokumentu prawa dostępu - system umożliwia skonfigurowanie praw dostępu do poszczególnych funkcji indywidualnie dla każdego użytkownika
klasy rachunku - każdy użytkownik może pracować z rachunkami zaliczonymi do określonej klasy. Można w ten sposób ograniczyć dostęp do wybranych rachunków
kontrola podczas transmisji - po każdym nawiązaniu łączności z bankiem, serwer systemu po stronie bankowej sprawdza szereg danych takich jak: tożsamość - sprawdzana przez kontrolę specjalnego szyfru utworzonego z klucza transmisyjnego i kodu PIN. Jeżeli szyfr nie będzie prawidłowy, serwer po stronie banku nie przyjmie danych i natychmiast przerwie łączność.
uprawnienia do rachunku - Jeżeli użytkownik spróbuje przesłać polecenie…
… wyprzedzeniem. MultiCash pozwala również na import i export danych z/do innych aplikacji finansowych, co eliminuje konieczność wielokrotnego wpisywania tych samych danych. Na rysunku 3.5. został zaprezentowany ekran z przykładowym poleceniem przelewu.
W systemie bankowości elektronicznej MultiCash dostępny jest również moduł umożliwiający dokonywanie płatności zagranicznych. Moduł INT pozwala na realizację…
… oferuje także następujące grupy modułów:
papiery wartościowe (Portfolio, Rozliczenia, Zlecenia, Informacje) operacje dokumentowe (Akredytywa importowo/eksportowa, Inkaso importowo/eksportowe, Gwarancje) komunikaty EDIFACT (Płatności, Awiza i narzędzia interfejsu). MultiCash jest także nowoczesnym systemem elektronicznym zwiększającym efektywność zarządzania środkami finansowymi przedsiębiorstwa. Oferując…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz