Banki i ich funkcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Banki i ich funkcje - strona 1

Fragment notatki:

Banki i ich funkcje Banki są to instytucje systemu pieniężno - kredytowego pośredniczące w obiegu pieniądza w gospodarce rynkowej. Dwustopniowy system bankowy: Bank centralny (bank emisyjny, emisja pieniądza gotówkowego)
Banki komercyjne, handlowe i inne Bank centralny spełnia funkcję banku państwa, bo realizuje politykę pieniężno - kredytową państwa (podaż pieniądza, jego ilość w obiegu).
 Bank państwa zajmuje się ponadto: Przychodami i wydatkami budżetu państwa Udziela kredytu państwa (prowadzi w imieniu rządu operacje finansowe w kraju i zagranicą) Udziela pożyczek rządowych Przechowuje rezerwy złota i dewizy oraz nimi dysponuje Nadzoruje transakcje kredytowe z zagranicą Zaciąga i spłaca kredyty zagraniczne Prowadzi politykę kursów walutowych  Instytucje nie bankowe - pośrednictwa finansowego: Towarzystwa ubezpieczeniowe Fundusze emerytalne Fundusze powiernicze Fundusz powierniczy jest to towarzystwo wspólnych inwestycji, które inwestuje połączone ze sobą wkłady pochodzące od wielu osób w różnego typu papiery wartościowe, a następnie płaci im dywidendę proporcjonalną do ich stanu posiadania.  Dzielą się na: ?????? - liczba jednostek uczestnictwa (akcji lub udziału) jest znana i zależy od popytu na te papiery ?????? - występuje stała liczba akcji lub udziałów: można pożyczać pieniądze od tego funduszu na zakup jednostek uczestnictwa Banki handlowe zwane depozytowo - kredytowymi lub konsumpcyjnymi, które obsługują przedsiębiorstwa i ludność, prowadza działalność depozytowo - kredytową kreują (tworzą) zdecentralizowany pieniądz wkładany jako instrument kredytu i środka płatniczego. Banki inwestycyjne i hipoteczne - które opierając się na wkładach klientów, własnych środkach finansowych oraz kapitale uzyskanym z emisji akcji i obligacji, specjalizują się głownie w udzielaniu kredytów długoterminowych. Banki o statusie specjalnym - zajmujące się finansowaniem ważnych przedsięwzięć gospodarczych kraju, jak np. robót publicznych, ochrony środowiska, gospodarki żywnościowej, transportu, handlu zagranicznego. Banki oszczędnościowo - pożyczkowe - zajmujące się przyjmowaniem i lokowaniem środków finansowych w różnorodne aktywa, należą do nich także kasy oszczędnościowe, które za pośrednictwem urzędów pocztowych gromadzą wkłady oszczędnościowe drobnych działaczy i następnie je lokują ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz