Badanie wytrzymałości gruntów sondami obrotowymi - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 364
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badanie wytrzymałości gruntów sondami obrotowymi - wykład - strona 1 Badanie wytrzymałości gruntów sondami obrotowymi - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Badanie wytrzymałości gruntów sondami obrotowymi
Ścinanie obrotowe, oznaczone w normie PN-74/B--04452 symbolem VT, jest metodą pozwalającą oznaczyć wytrzymałość gruntów na ścinanie Tf na różnych głębo­kościach w podłożu gruntowym. Wytrzymałość na ścinanie wyznacza się za pomocą sondy obrotowej przez pomiar wartości momentu potrzebnego do obrotu koń­cówki krzyżakowej (rys. 15.21) zagłębionej w gruncie.
Metoda ta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadkach, gdy istnieje konieczność określenia wytrzymałości na ścinanie warstw gruntów słabych (grunty spoiste w stanie plastycznym i miękkoplas-tycznym, torfy, narnuły, gytie, osady poflotacyjne itp.), z których pobranie próbek do badań laboratoryj­nych jest trudne lub niemożliwe.
Sonda obrotowa, oprócz końcówki krzyżakowej, składa się z kompletu żerdzi z rurą osłonową (lub bez), urządzenia do obrotu żerdzi ze stałą prędkością kątową (57min) umożliwiającą pomiar momentu obrotowego (Mfima i M/const).
W czasie badania zmontowaną sondę (rys. 15.22) zagłębia się w wyznaczonym miejscu na planowaną głębokość, przy czym na ostatnim, 30 cm odcinku, krzyżak należy wcisnąć w grunt z prędkością mniejszą niż 0,5 cm/s.
Podczas właściwego badania, należy określić największą wartość momentu Mfmiy przy wykonywaniu obrotu i ustaloną wartość momentu iW/const po pełnym obrocie żerdzi. W przypadku nie stosowania rury osłonowej żerdzi, należy określić wartość momentu M!n potrzebnego do pokonania oporu tarcia żerdzi o grunt.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz