Badanie penetracji asfaltów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 4123
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badanie penetracji asfaltów - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Badanie penetracji asfaltów.
Stopiony i przesączony przez sito asfalt wlewa się do naczynia penetracyjnego, do wysokości nie wyższej niż 5 mm poniżej krawędzi naczynia , a następnie miesza do usunięcia pęcherzyków powietrza. Przykryte szkiełkiem zegarkowym naczynie penetracyjne z asfaltem pozostawia się na 1 - 1,5 godz. w temperaturze 25+/- 1oC, a następnie na okres 1 - 1,5 godz. umieszcza się w termostacie z wodą lub mieszaniną oziębiającą o temperaturze 25+/-0,1 oC (warstwa wody lub mieszaniny oziębiającej nad powierzchnią asfaltu powinna wynosić co najmniej 10 mm). Naczynie penetracyjne przenosi się do naczynia (krystalizatora) napełnionego wodą o temperaturze 25+/- 0,1 oC.
Badanie wykonuje się przy użyciu penetrometru ręcznego. Naczynie wraz z próbką umieszcza się na stoliku penetrometru, ustawionym poziomo za pomocą śrub na podstawce. Igłę penetracyjną przemywa się rozpuszczalnikiem a następnie osusza. Igłę ustawia się tak, aby jej koniec lekko dotykał powierzchni asfaltu, nie rysując jej. Igła powinna być ustawiona w miejscu oddalonym od krawędzi i środka naczynia co najmniej 10 mm. Pręt dosuwa się do sworzenia, nastawia tarczę na punkt zerowy i uruchamia sekundomierz (czas zagłębiania igły w badaną próbkę asfaltu powinien wynosić 5 s). Następnie ponownie dosuwa się pręt do sworzenia i odczytuje wartość penetracji.
Po przemyciu igły powtarza się pomiary (minimum 3 razy ) w miejscach oddalonych od poprzednich nakłuć co najmniej 10 mm. Za wynik badania przyjmuje się średnią arytmetyczną z co najmniej 3 wykonanych pomiarów; najmniejszy i największy z nich nie różnią się między sobą więcej niż o wartości:
- penetracja: 0 - 50; powtarzalność 2; odtwarzalność 4 - penetracja: 51 - 150; powtarzalność 4; odtwarzalność 6
- penetracja: 151 - 250; powtarzalność 6; odtwarzalność 12
- penetracja: powyżej 250; powtarzalność 3% średniej arytmetycznej; odtwarzalność 6% średniej arytmetycznej ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz