To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
...Badanie zostało wykonane metodą plamy piaskowej. Badania wykonuje się przy zużyciu 50ml piasku. Do przeprowadzenia badania należ zaopatrzyć się także w linijkę o długości 80cm i taśmę mierniczą.
Na obraną wcześniej nawierzchnię należy wysypać odmierzone 50ml piasku, kolejnie za pomocą linijki równomiernie rozprowadzić piasek w taki sposób, aby nie pozostał on na powierzchni, lecz wypełnił nierówności w badanej nawierzchni. Rozprowadzanie piasku wykonać trzeba w taki sposób aby piasek utworzył okrąg prawidłowo zwany plamą piaskową....
POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA
Sprawozdanie nr 2
„Budownictwo komunikacyjne”
ćwiczenia terenowe
Temat: Badanie faktury nawierzchni drogowych
metodą plamy piaskowej Wykonała : Jolanta Przykuta
rok II, sem. 4, gr. II
rok akad. 2011/2012
Data złożenia:
Ocena:
Częstochowa, czerwiec 2012r.
1. Opis badanych nawierzchni (próbek) :
Badanie faktury nawierzchni drogowej zostało wykonane na asfaltobetonie znajdującym się na parkingu przed Wydziałem Budownictwa, który mieści się przy ulicy Akademickiej w miejscowości Częstochowa.
Do badania wykorzystaliśmy tylko jedna nawierzchnia (A) 2. Sposób przeprowadzenia badań :
Badanie zostało wykonane metodą plamy piaskowej. Badania wykonuje się przy zużyciu 50ml piasku. Do przeprowadzenia badania należ zaopatrzyć się także w linijkę o długości 80cm i taśmę mierniczą. Na obraną wcześniej nawierzchnię należy wysypać odmierzone 50ml piasku, kolejnie za pomocą linijki równomiernie rozprowadzić piasek w taki sposób, aby nie pozostał on na powierzchni, lecz wypełnił nierówności w badanej nawierzchni. Rozprowadzanie piasku wykonać trzeba w taki sposób aby piasek utworzył okrąg prawidłowo zwany plamą piaskową.
Ostatnim etapem jest dokonanie pięciu pomiarów średnicy powstałej palmy piaskowej przy użyciu taśmy mierniczej. Otrzymane wyniki należy umieścić w tabeli i na ich podstawie ustalić wskaźnik współczynnika tarcia.
3. Wyniki badań wielkości tekstury :
Data
Nawierzchnia
Nr pomiaru
Średnica plamy, cm
(pomiary)
Średnica plamy, cm
(średnia)
Wskaźnik T, mm
30.06.2012
A (asfaltowa)
1
43,5
48,25
273,44
2
51
3
53
4
45,5
Wzór: T == 27,344 cm = 273,44 mm
4. Wnioski z badania wielkości tekstury :
Odzwierciedleniem faktury nawierzchni jest wskaźnik T - im mniejszy tym równiejsza faktura.
Z otrzymanych wyników i w oparciu o tabelę umieszczoną poniżej wielkość tekstury należy zakwalifikować do klasy D. Stan nawierzchni ocenić jako zły .
Klasa
Ocena stanu nawierzchni
Miarodajny współczynnik tarcia A
Stan dobry
≥ 0,52
B
Stan zadowalający
0,37÷0,51
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)