Obszerne opracowanie tematów z zakresu ćwiczeń: badanie, analiza układu kinematyczno-konstrukcyjnego automatów tokarskich. układ geometryczny i podstawowy sposób obróbki automatu wzdłużnego, poprzecznego i rewolwerowego oraz główne ich zabiegi obróbkowe.
Notatka opisuje: automat tokarski wzdłużny, automat tokarski poprzeczny, automat tokarski rewolwerowy, systemy (rodzaje) sterowania krzywkowego obrabiarek, klasyfikacja, schematy strukturalne i charakterystyka układów sterowania krzywkowego, równania równowagi kinematycznej łańcucha kinematycznego czasu cyklu dla każdego systemu.
Poruszone są tutaj następujące kwestie: system I z jednym wałem sterującym WS o niezmiennej jego prędkości obrotowej w czasie cyklu oraz system II. z jednym wałem sterującym WS o dwóch różnych jego prędkościach obrotowych w czasie trwania operacji obróbki określonego przedmiotu obrabianego PO, a także System III. z jednym wałem sterującym WS.
W notatce znaleźć można również informacje takie jak: Schemat kinematyczny oraz równanie równowagi kinematycznej mechanizmu krzywkowo-dźwigniowego napędu i sterowania suportu poprzecznego na przykładzie automatu tokarskiego AWA-16.
Podział automatów i półautomatów tokarskich. schemat strukturalny automatu tokarskiego wzdłużnego AWA-16.
W notatce znaleźć można również informacje takie jak: schemat strukturalny i rrk. automatu tokarskiego rewolwerowego ATA-25, schemat strukturalny i rrk. napędu ruchu głównego przy wierceniu i gwintowaniu na automacie tokarskim wzdłużnym AWA-16, rodzaje czynności oraz ruchy, które są realizowane w automacie tokarskim rewolwerowym ATA-25 podczas (w czasie trwania) ruchu obrotowego krzywek, koła zębatego pomocniczego wałka sterującego WP.
Notatka jest kompleksowa i bardzo dobrze opracowana. Oprócz definicji, zawiera również wzory, rysunki, schematy, klasyfikacje.
[Author ID1: at Sat Jan 10 17:52:00 2009
]Skrótowe opracowanie tematów z zakresu ćwiczenia nr.[Author ID2: at Tue Feb 3 12:08:00 2004
] [Author ID2: at Tue Feb 3 12:08:00 2004
] 3[Author ID2: at Tue Feb 3 12:08:00 2004
]6[Author ID2: at Tue Feb 3 12:08:00 2004
]
„BADANIE, ANALIZA UKŁADU KINEMATYCZNO-KONSTRUKCYJNEGO AUTOMATÓW TOKARSKICH”
Temat 1. Układ geometryczny i podstawowy sposób obróbki automatu wzdłużnego, poprzecznego i rewolwerowego oraz główne ich zabiegi obróbkowe.
Automat tokarski wzdłużny jest to tokarka o automatycznym cyklu pracy o obrotowym ruchu głównym przedmiotu obrabianego, (którym jest pręt kalibrowany, szlifowany lub ciągniony, cylindryczny lub o przekroju wieloboku foremnego, wykonany z łatwo obrabianej stali lub stopów...) i o prostoliniowym ruchu posuwowym:
przedmiotu obrabianego PO (wrzeciennika) - przy toczeniu wzdłużnym
narzędzia N (noża, suportu poprzecznego) - przy toczeniu poprzecznym, Wiercenie otworów i gwintowanie wewnętrzne lub zewnętrzne odbywa się - za pomocą narzędzi (wierteł, gwintowników) osadzonych we wrzecionach przechylnej głowicy wiertarsko-gwinciarskiej umieszczonej naprzeciwko wrzeciona przedmiotowego WR - metodą różnicową - patrz układ geometryczny obrabiarki uwzględniony na rys. 2. W pionowej płycie suportów poprzecznych (o gwieździstym ich układzie) znajduje się stały lub obrotowy prowadnik (tuleja prowadnika), współosiowy z osią wrzeciona przedmiotowego. Metoda różnicowa polega na realizacji przeciwnych ruchów obrotowych narzędzia N i przedmiotu obrabianego PO podczas trwania zabiegu wiercenia. Podczas gwintowania ruchy obrotowe N i PO są zgodne. Przed wycofaniem (usun
(…)
… specjalne wyposażenie obrabiarki można realizować zabiegi: wiercenie otworów niewspółosiowych, frezowanie rowków itp.
Automat tokarski poprzeczny jest to tokarka o automatycznym cyklu pracy o obrotowym ruchu głównym przedmiotu obrabianego PO i prostoliniowym ruchu posuwowym narzędzia N, przy czym dominującymi zabiegami jest toczenie z posuwem poprzecznym. Jeden z noży tokarskich (o ruchu krzyżowym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)