Wrocław.
Badania symulacyjne elementów
automatyki w środowisku
Matlab-Simulink
Wstęp teoretyczny
Matlab (Matrix Laboratory) jest tak zwanym otwartym środowiskiem obliczeniowym, zawierającym analizę numeryczną, działania wykonywane na macierzach, a także umożliwia przetwarzanie sygnałów na grafikę.
Nazwa programu pochodzi od angielskich słów MATrix LABoratory, ponieważ początkowo program ten był przeznaczony do numerycznych obliczeń macierzowych. Obecnie program ten potrafi znacznie więcej, cechuje go duża liczba funkcji bibliotecznych oraz duże możliwości rozbudowane przez użytkownika za pomocą pisania własnych funkcji. Posiada on swój język programowania, co umożliwia pisanie w pełni funkcjonalnych programów działających w środowisku Matlaba.
Simulink jest rozszerzeniem pakietu Matlab, służy do przeprowadzania symulacji komputerowych. Simulink znajduje głównie zastosowanie (poprzez to, że umożliwia symulacje w czasie ciągłym) w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, analizie obwodów elektrycznych i teorii sterowania. Simulink pozwala budować modele symulacyjne przy pomocy interfejsu graficznego i tzw. bloków. Przy pomocy Simulinka można przeprowadzać zarówno symulacje z czasem dyskretnym jak i ciągłym.
Rys. 1 Przykładowe bloki Simulinka
1.Symulacje dla różnych wartości parametrów członu inercyjnego I rzędu
Równanie członu inercyjnego I rzędu:
Gdzie:
k- współczynnik proporcjonalności, określany jako stosunek odpowiedzi y do wymuszenia u w stanie ustalonym; T- stała czasowa Transmitancja operatorowa
Człony inercyjne pierwszego rzędu wygładzają przebiegi szybkozmiennych sygnałów wejściowych. Z tego powodu człony te nazywa się też filtrami dolnoprzepustowymi pierwszego rzędu, ponieważ przepuszczają one sygnały wolnozmienne, tłumią zaś sygnały o wysokich częstotliwościach. Człony inercyjne pierwszego rzędu charakteryzują się magazynowaniem energii i stałą czasową. Przykładami członów inercyjnych pierwszego rzędu są te wszystkie urządzenia, w których występuje magazynowanie energii dostarczanej przez sygnał wejściowy, np. energii kinetycznej w obracającej się masie wirnika silnika elektrycznego po zmianie napięcia wysterowania.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)