Badania sondażowe - opracowanie - Badania rynku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 2191
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badania sondażowe - opracowanie - Badania rynku - strona 1

Fragment notatki:

BADANIA SONDAŻOWE Sondaż - polega na bezpośrednim kontakcie z osobami, których cechy bądź postawy są istotne z punktu widzenia problemu badawczego, umożliwia systematyczne zbieranie danych od członków pewnych zbiorowości. Sondaże społeczne oparte na próbie losowej stały się najważniejszą pojedynczą techniką badań społecznych, używaną we wszystkich naukach społecznych, badania rynku i badań opinii. Sondaże są źródłem danych do opisu statystycznego społeczności krajowych, regionalnych i lokalnych.
Jedną z podstawowych zalet badań sondażowych jest ich przejrzystość i dostępność. Dostarczają informacji o osobach, pełnionych przez nie rolach, grupach społecznych, takich jak gospodarstwa domowe czy rodziny, organizacjach takich jak szkoły, zakłady pracy, czy przedsiębiorstwa.
Metoda sondażowa (zwana również Reprezentacyjna bądź Surveyowa).
Charakteryzuje się tym, iż pozwala na zdobycie wiedzy o dużej zbiorowości poprzez zbadanie jedynie jej reprezentacji, tzn. próby reprezentacyjnej. Badania te należą do najpowszechniej stosowanych we współczesnej socjologii. Pozwalają w stosunkowo krótkim czasie poznać dużą zbiorowość.
Typ badań sondażowych :
sondaże jednorazowe na próbie nie ważonej
sondaże jednorazowe na próbie ważonej
sondaże na próbach kontrastowych
sondaże powtarzane
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz