Badania penetracyjne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 777
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badania penetracyjne - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Badania penetracyjne
W badaniach penetracyjnych wykorzystuje się zjawisko wnikania odpowiednich cieczy (penetrantów) w różnego rodzaju otwarte wady powierzchniowe. Przez stosowanie odpowiednich wywoływaczy, które „wysysają” penetrant z wad, uzyskuje się wyraźny i powiększony obraz wad.
Rys. 14. Schemat metody penetracyjnej; a - oczyszczanie powierzchni, b - nanoszenie penetrantu, c - usuwanie penetrantu, d - naniesienie wywoływacza, e - obserwacja powierzchni [13]
Przedmioty przeznaczone do kontroli, w pierwszym etapie, podlegają oczyszczeniu pozwalającemu odsłonić wady. Następnie nanosi się na badaną powierzchnię substancję wnikającą (penetrant), która ma zdolność wypełniania nawet bardzo drobnych szczelin. Po pewnym czasie (kilka lub kilkadziesiąt minut), niezbędnym do wniknięcia penetrantu w najdrobniejsze wady, usuwa się tę substancję z powierzchni, tak że pozostaje ona tylko w wadach. Kolejnym krokiem jest nałożenie substancji wywołującej, która ma zdolność absorbowania substancji penetrującej pozostałej w wadach. W rezultacie uzyskuje się powiększony obraz wad. Schemat przedstawiony jest na rys. 14. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz