Badania liczników i rejestrów cyfrowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badania liczników i rejestrów cyfrowych - strona 1 Badania liczników i rejestrów cyfrowych - strona 2

Fragment notatki:

BADANIE LICZNIKÓW I REJESTRÓW CYFROWYCH 1.Wstęp teoretyczny.
Przerzutnik synchroniczny jest układem dwustanowym mającym dwa rodzaje wejść: wejścia przygotowujące (informacyjne) i wejście zegarowe . Zmiana stanu przerzutnika może nastąpić tylko na zboczu sygnału zegarowego z 0 na 1 albo z 1 na 0 (zależnie od typu przerzutnika, każdy przerzutnik reaguje tylko na jeden kierunek zmiany). Stan następny przerzutnika zależy od wartości sygnałów przygotowujących oraz od stanu aktualnego.
W przerzutniku typu JK stan następny przerzutnika zależy od stanu wejść przygotowujących oraz od stanu aktualnego według reguły:
J=0 i K=0 - brak zmiany stanu,
J=1 i K=0 - zapalenie przerzutnika (tzn. stan następny Q=1),
J=0 i K=1 - zgaszenie przerzutnika (tzn. stan następny Q=0)
J=1 i K=1 - Zmiana stanu przerzutnika na przeciwny. Liczniki Rozpatrzymy działanie układu z rysunku. Przerzutnik JK, w sytuacji gdy na oba wejścia informacyjne J i K są podawane sygnały 1, zmienia z każdym taktem sygnału zegara swój stan na przeciwny.Zmiana stanu następuje w chwili, gdy sygnał podany na wejście C zmienia się z 1 na 0. Na wejście C każdego z kolejnych przerzutników jest podawany sygnał z wyjścia poprzedniego przerzutnika, każdy kolejny przerzutnik będzie więc zmieniał swój stan dokładnie dwa razy rzadziej od poprzedniego. Stany kolejnych przerzutników (licząc od wejścia) możemy interpretować jako cyfry dwójkowe na pozycjach o coraz wyższych wagach: pierwszy przerzutnik Q 0 - 2 0 , drugi Q 1 - 2 1 itd.
Okazuje się, że tak rozumiana liczba zapamiętana w przerzutnikach zwiększa się o 1 po każdej zmianie sygnału wejściowego C z 1 na 0. Układ pełni więc funkcję licznika dwójkowego.
Licznik taki ma dwa wejścia sterujące C, zwane wejściem zliczającym, oraz wejście zerujące (nie ma wejść informacyjnych).Jest to jedno z wielu możliwych rozwiązań konstrukcyjnych. Rejestry Podstawową funkcją rejestrów jest zapamiętywanie informacji. Do tego celu służą przerzutniki, zdolne do zapamiętywania wartości jednej zmiennej logicznej. Na rysunku pokazany jest rejestr szeregowy wykonany na przerzutnikach typu D. Wejścia i wyjścia informacyjne kolejnych przerzutników wchodzących w skład rejestru są połączone ze sobą tak, że możliwe jest “przepisywanie” zapamiętywanych wartości logicznych do sąsiednich przerzutników i w rezultacie “przesuwanie” zapamiętywanego słowa w kolejnych taktach sygnału zegarowego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz