Autyzm - referat na ćwiczenia z psychologii kliniczno-wychowawczej dzieci i młodzieży

Nasza ocena:

5
Pobrań: 504
Wyświetleń: 5957
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Autyzm - referat na ćwiczenia z psychologii kliniczno-wychowawczej dzieci i młodzieży - strona 1

Fragment notatki:

Temat referatu brzmi: Autyzm - charakterystyka i obraz kliniczny. W referacie tym można znaleźć opis takich zagadnień jak: interakcje społeczne, komunikacja językowa i społeczna, zachowania i zainteresowania powtarzające się stereotypowe, upośledzenie wyobraźni, deficyt uwagi, zaburzenia snu, zaburzenia funkcjonowania zmysłów, wnioski Delacato, agresja dzieci autystycznych. W referacie opisany został również zespół Sawanta. Dzięki informacjom zawartym w referacie, można uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak: jak rozpoznać autyzm, jakie są przyczyny autyzmu, jak wygląda okres adolescencji i dorosłości u osób z autyzmem, jak wygląda terapia osób z autyzmem. W referacie opisane zostały również terapia behawioralna oraz metoda Holding

Autyzm - charakterystyka, obraz kliniczny
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju charakteryzujące sie nieprawidłowym i/albo upośledzonym rozwojem, pojawiające się przed 3 rokiem życia, w którym występuje nieprawidłowe funkcjonowanie we wszystkich spośród 3 sfer: interakcjach społecznych, komunikacji oraz ograniczonym powtarzającym się repertuarze zachowań. Interakcje społeczne:
Zaburzenia relacji społecznych są taką cechą autystów, która wymieniana jest na pierwszym miejscu przez rodziców, szczególnie zaś przez mamy. Czują się odtrącone przez własne dziecko, dramatycznie przeżywają, że każde dziecko reaguje na dotyk i głos matki wyciszeniem, tylko nie ich własne. Choć autystyczne dzieci demonstrują swoje emocjonalne przywiązanie do rodziców czy innych opiekunów, to jednak nie reagują na okazywaną im miłość i uczucia w sposób, jakiego te osoby oczekują. Dodatkowym utrudnieniem w prawidłowym funkcjonowaniu między ludźmi jest dla dzieci, a później- osób dorosłych z autyzmem- jest nieczynny kanał empatii. Autyści nie posiadają zdolności wczuwania się w stan emocjonalny rozmówcy. Wydaje się, że ignorują lub źle interpretują zachowania emocjonalne ludzi i nie rozumieją ich uczuć. Osoby z autyzmem nie rozumieją tego, co często mówimy „między wierszami”, nie wyczuwają ironii bądź humoru, nie mają społecznie akceptowanych form kontaktów z rówieśnikami czy osobami dorosłymi ( nie potrafią się bawić, więc nawiązanie relacji z innymi dziećmi będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe). Ponadto traktują ludzi bardzo instrumentalnie, czyniąc z nich tym samym „maszyny” do zaspokajanie swoich potrzeb. Nie potrafią oswoić się z twarzą ludzką, gdyż zmienia się ona bardzo często - wywołuje to u dzieci z autyzmem lęk, niepokój, brak bezpieczeństwa i stałości. Zaburzony jest również kontakt wzrokowy i wykorzystanie mimiki jako środka komunikacji pozawerbalnej. Dla wielu dzieci autystycznych kontakt wzrokowy i gesty mimiczne są trudne do zrozumienia i wprawiają je w zakłopotanie, dlatego też ograniczają swoje kontakty z innymi ludźmi.
Niemożność zrozumienia podstawowych reguł społecznych dotyczących inicjowania i podtrzymywania kontaktów międzyludzkich jest w znacznym stopniu odpowiedzialna za to, iż dzieci autystyczne nie nawiązują kontaktów międzyludzkich. Komunikacja językowa i społeczna:
Wszystkie dzieci autystyczne mają zaburzenia mowy. Mowa rozwija się często późno i cząstkowo, na ogół gaworzenie jest prawidłowe, a regres w rozwoju mowy następuje około trzeciego roku życia. Dzieci te używają „nie” , ale „tak” rzadko, lub nie używają wcale. Częstą odpowiedzią jest odpowiedź echolaliczna- dzieci autystyczne potrafią jak echo powtórzyć wypowiedzi innych ludzi lub całe fragmenty rozmowy, nie rozumiejąc przy tym zupełnie ich i

(…)

… jednak można znaleźć dowody na to, że czynniki te nie mają związku z autyzmem. 3) Zebrano wiele danych dotyczących autyzmu anomaliami w budowie i funkcjonowaniu takich struktur mózgowych, jak ciało migdałowate, hipokamp, móżdżek, płaty skroniowe i czołowe. 4) genetyczne uwarunkowania- autyzm znacznie częściej współwystępuje u bliźniąt monozygotycznych niż u dizygotycznych.. wykazano również 50- a nawet 100-krotnie…
…, przede wszystkim nietolerancja glutenu i kazeiny, zaleca się dietę pozbawioną tych substancji[potrzebne źródło]
8) urazy okołoporodowe
9) uszkodzenia centralnego układu nerwowego
10) toksoplazmoza (wrodzona)
11) dziecięce porażenie mózgowe
12) poważne infekcje i intensywne antybiotykoterapie w okresie niemowlęcym
13) alergie i osłabiona sprawność immunologiczna
14) obniżona zdolność do detoksykacji
15) zatrucie rtęcią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz