To tylko jedna z 28 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Autyzm i zaburzenia ze spektrum autystycznego.
Autyzm- całościowe zaburzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu.
Regres autystyczny = cofnięcie się, moment rozpoznania autyzmu, występuje ok. 36 miesiąca życia, polega na zaniku umiejętności jakie dziecko nabyło do tego momentu, np. komunikowanie się. Autyzm :
Wczesne symptomy +/- 36 m. życia (występuje regres autystyczny)
Jest wiele teorii dotyczących przyczyn
Tzw. Zaburzenie ukryte - autyzm jest niewykrywalny podczas rozwoju płodu oraz w pierwszych miesiącach życia dziecka, nie ma widocznych objawów (dziecko wygląda normalnie), ciężko wykrywalny przed regresem autystycznym
Brak związku z rasą, miejscem zamieszkania czy pozycją społeczną ale zauważa się związek z płcią (na sześciu chłopców autystycznych przypada jedna dziewczynka autystyczna)
Różny poziom funkcjonowania i intelektualny
Zdolności wysypkowe - wysoko wyspecjalizowane zdolności w wąskiej dziedzinie. Sawanci - osoby posiadające autyzm wraz ze zdolnościami wysypkowymi. Nie każdy autysta jest sawantem ! Leo Kanner - 1943r. Amerykański psychiatra, który jako pierwszy opisał autyzm jako oddzielne zjawisko.
Teorie dotyczące przyczyn autyzmu :
Teoria psychogenna (zimna matka/zimni rodzice) Teoria, która głosi, że przyczyną autyzmu jest brak uczuć ze strony matki do dziecka Ta teoria jest mitem. Czynniki genetyczne - najbardziej prawdopodobna. Prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu w rodzinie, w której już jest jedna osoba autystyczna jest kilkukrotnie większa niż w rodzinie, w której autyzm nie wystąpił.
Dysfunkcje mózgowe (zmiany w budowie mózgu, nieprawidłowości w wydzielaniu neuroprzekaźników - serotonina i dopamina ) Mózg autystów jest inaczej zbudowany, nie wiadomo jednak czy to przyczyna autyzmu czy może jego skutek. Powstają ok. 3-4 miesiąca życia płodowego.
Koncepcja żywieniowa (alergia pokarmowa, kandydoza) Nie ma dowodów na to,że żywienie ma wpływ na powstanie autyzmu. Żywienie jednak ma wpływ na leczenie autyzmu. Wyeliminowanie cukrów u dzieci powoduje znowelizowanie agresji. Nie można całkowicie wyleczyć autyzmu dietą. Autyści mają skłonności do zaburzeń jelitowych, do nadwrażliwości pokarmowych jednak to nie jest przyczyną lecz konsekwencją autyzmu.
Teoria szczepionek (szczepionki MMR -odra, świnka, różyczka ) Teorie tą zapoczątkował Andrew Wakefield (amerykański lekarz), napisał on artykuł o zależności szczepionek MMR a autyzmem. Przyznał się jednak,że badania były mało rzetelne i ta teoria jest nieprawdziwa. Szczepionki te uznawane są za przyczynę autyzmu, ponieważ podaje się je we wczesnych miesiącach życia, w których okolicach występują pierwsze objawy autyzmu. Jednak Ne ma dowodów na to,że spowodowane są one szczepionkami.
(…)
…), Strefy rozwojowe dziecka :
Rozwój fizyczny - kamienie milowe (unoszenie głowy, raczkowanie, pionizacja) .
Rozwój intelektualny.
Rozwój emocjonalny.
Rozwój komunikacyjny.
Rozwój społeczny
Niepełnosprawność intelektualną diagnozuje się tylko do 18 roku życia, potem nazywane jest to okresem demencyjnym. Kryteria według DSM IV :
Znaczne obniżenie ogólnego funkcjonowania intelektualnego - iloraz inteligencji…
…. Idiotyzm. Niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą! Choroba psychiczna: Niepełnosprawność intelektualna :
Może rozpocząć się w każdym momencie życia.
Można ją leczyć - nawet jeśli wyleczenie nie będzie całkowicie możliwe to można załagodzić jej przebieg. Ma zazwyczaj przebieg cykliczny. Główny problem to zaburzenia emocji (na choroby psychiczne zapadają często osoby o wysokim ilorazie inteligencji…
… chromosomu, delecja kawałka chromosomu ) Polisomia (więcej niż dwa chromosomy - trisomia, quatrosomia) Mutacje
FORMY POLISOMALNE Zespół Downa, czyli trisomia (13 chromosom w 21 parze ) Zespół Dwona został po raz pierwszy opisany w 1862 roku przez angielskiego lekarza Langdona Downa. Uważany był początkowo za tzw. retrogresję - domieszkę cech rasy mongolskiej do rasy kaukaskiej. Na przełomie XIX i XX w. Zespół Downa uważany był za najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej. Genetyczne podłoże Zespół Downa w latach 50 XX w. Częstość występowania to 1: 600 żywych urodzeń (ryzyko wystąpienia wzrasta po ukończeniu przez matkę 40 r. życia) Cechy dymorficzne :
zmarszczka nakątna
plamki brushfielda - jasne plamki
koncentryczne ułożenie na tęczówce oka
krótki grzbiet nosa
małe, nisko ułożone uszy…
…, brak miesiączki
skłonność do chorób tarczycy (Hashinot)
skłonność do chorób autoimmulogicznych
często osteoporoza
skłonność do otyłości
rozwój intelektualny prawidłowy (problem z przedmiotami ścisłymi)
Możliwości leczenia : Leczenie przyczyn jest niemożliwe. Leczenie objawowe :
Terapia hormonem wzrostu (po 2 roku życia)
Terapia estrogenowa ( w celu stymulowania pokwitania)
Leczenie konsekwencji wad…
… : Pogorszenie wzroku
Pogorszenie pamięci krótkotrwałej (ŁAGODNE! ) Upośledzenie słuchu - u 1/3 ludzi powyżej 65 roku życia
Utrata sił i wytrzymałości fizycznej - tzw. zespół słabości
Spadek masy kośćca- pomiędzy 55 a 75 rokiem życia Starzenie się skóry (suchość, przebarwienia, pozienienie naskórka, zmarszczki )
Zmniejszenie wysokości ciała ( w centymetrach ) Zmiany w układzie odpornościowym (podatność…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)