To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Automatyczne niwelatory laserowe
Do wykonywania prac niwelacyjnych o dokładnościach wymaganych przy robotach budowlanych powszechnie stosuje się automatyczne niwelatory laserowe (rys. 4.24). Podstawowe zalety tych instrumentów to:
— automatyczne poziomowanie w zakresie ±10°,
— obejmowanie swym zasięgiem całego horyzontu wokół instrumentu,
— możliwość jednoczesnej pracy wielu odbiorców sygnału laserowego,
— możliwość obserwacji wiązki laserowej w sposób bezpośredni oraz z wykorzystaniem specjalnych detektorów uprecyzyjniających lokalizację środka wiązki w warunkach złej widoczności,
— możliwość automatycznego sterowania za pomocą wiązki pracą różnych maszyn budowlanych.
Niwelacja trygonometryczna. Przy wyznaczaniu różnicy wysokości między punktami znacznie odległymi od siebie i przy znacznym przewyższeniu występującym między punktami stosuje się metodę niwelacji z wykorzystaniem wartości kąta pionowego oraz odległości skośnej pomierzonej dalmierzem. W przypadku niewielkiego obszaru budowy (celowe do 100 m) można przyjąć pewne uproszczenie, tzn. pominąć rzeczywisty kształt Ziemi oraz inne zniekształcenia i zapisać wzór na przewyższenie zgodnie z oznaczeniami na rysunku 4.25 Pomiary te wykonuje się przy użyciu tachime-tru, który pozwala na jednoczesny pomiar kąta pionowego a oraz odległości skośnej do reflektora pryzmatycznego D.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)