autokontrola, samoocena, umiejętność słuchania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
autokontrola, samoocena, umiejętność słuchania - strona 1 autokontrola, samoocena, umiejętność słuchania - strona 2 autokontrola, samoocena, umiejętność słuchania - strona 3

Fragment notatki:


PYTANIE SAMEGO SIEBIE 1. METODA EARLA NIGHTINGALE'A Na karcie papieru zapiszcie pytanie. Następnie wymyślcie 20 odpowiedzi. Na przykład zastanówcie się nad sposobami zarabiania większych pieniędzy w przyszłym roku. Zanotujcie to pytanie „Jak mogę podwoić moje dochody w ciągu najbliższego roku?”.
Zaletą tej metody jest sposób, w jaki zadajecie sobie pytanie. Ułatwia wam on koncentrację, wcale jednak nie zmusza do podejmowania decyzji. Zakłada ono, że decyzja została podjęta i pytanie brzmi: „W JAKI sposób...?”.
2. ZASADA WCZORAJSZEJ DROGI Pomysł ten wykorzystuje znaczenie bólu i przyjemności, dwóch gł. czynników, dla których ludzie podejmują działanie.
W spokojnym miejscu, weźcie papier i długopis. Wyobraźcie sobie taki moment w swoim życiu, w którym chcielibyście coś osiągnąć. Wyobraźcie sobie siebie w tym momencie w przyszłości, biorąc pod uwagę fakt, że NIE OSIĄGNĘLIŚCIE tego celu. Napiszcie u góry kartki: „Osiągnąłbym ten cel gdybym...”
Metoda ta opiera się na dwóch zasadach:
Każde pytanie ma odpowiedź, nawet pytanie zadawane samemu sobie
Znacie odpowiedź, niezależnie od tego, co chcecie osiągnąć
Możecie także zastosować tą zasadę, skupiając się na potrzebie dobrego samopoczucia czy przyjemności.
3. ROZMOWA Z LUSTREM Ta metoda wykorzystuje fakt, że ludzie nie czują się dobrze, oszukując samych siebie. Jeśli weźmiecie lustro, spojrzycie w nie, a następnie zadacie sobie pytanie, będziecie zmuszeni powiedzieć absolutną prawdę.
EFEKT ROSENTHALA Oczekiwanie pewnego rezultatu ma na niego istotny wpływ. Oczekiwanie czegoś przenosi się w pewien sposób na osoby zaangażowane w dane wydarzenie.
Efekt ten polega na: pewien naukowiec odkrył, że gdy dawał instrukcje osobie badanej, jego wyobrażenie dotyczące potencjalnego wyniku wydawało się wpłynąć na otrzymane rezultaty. Dlatego właśnie używa się podwójnego ślepego eksperymentu w testowaniu nowych leków. Ani lekarze, ani grupy testowane nie wiedzą, czy używają placebo czy nowego leku.
Według niektórych efekt ten opiera się na świadomości zbiorowej.
Innym sposobem wykorzystania mocy naszego podświadomego umysłu jest zadanie sobie pytań dotyczących prowadzenia rozmów. Wg Mehrabiana istnieją w rozmowie 3 czynniki:
to, co mówimy
jak mówimy
jak używamy mowy ciała w czasie wypowiedzi (on odgrywa największą rolę w wypowiedzi)
Nasza podświadomość odbiera wszystkie elementy procesu komunikacji, to JAK przekazywane są treści za pomocą mowy ciała.
Czasami ta najważniejsza część rozmowy dostaje się do naszego umysłu świadomego i stąd bierze się wrażenie nieautentyczności.

(…)

…, porównywanie, rozumowanie indukcyjne)
wg Kubickiej - osoba twórcza - otwarta na nowości, o twórczym podejściu do rzeczywistości, aktywnie podejmująca różnorodne wyzwania życiowe
2.TWÓRCZE ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Proces myślenia zachodzi w sytuacjach problemowych, gdy dążymy do pewnego celu, ale nie wiemy w jaki sposób go osiągnąć. Problemami stają się zadania, gdy brakuje nam środków do realizacji celu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz