Twórczy rozwój uczniów-referat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2800
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Twórczy rozwój uczniów-referat - strona 1

Fragment notatki:

Krótki referat na temat "twórczy rozwój uczniów" przygotowany na przedmiot metodyka edukacji plastycznej w kształceniu zintegrowanym, który prowadzi dr Barbara Majkut-Czarnota. W referacie pojawiają się następujące treści: potrzeba samorealizacji wg Masłowa, rozwój twórczy wg R.Glotona, E. Nęcka różnice w poziomie myślenia twórczego, pobudzanie płynności antycypacyjnej, co to znaczy, że dziecko jest twórcze.

Twórczy rozwój uczniów
Teoria potrzeb Masłowa zakłada, że najważniejszą z potrzeb człowieka jest potrzeb samorealizacji. Idąc w ślad za Masłowem, według którego doskonałym sposobem samorealizacji jest twórczość, Grazyna Potoczek pisze, że każde dziecko może być twórcze. Swój potencjał twórczy dzieci mogą doskonalić przez ćwiczenia i naukę technik twórczego myślenia. Nauczyciel powinien dobierać takie metody i ćwiczenia, aby dzieci mogły pobudzać swą aktywność twórczą podczas procesu edukacyjnego.
Twórczy rozwój uczniów musi być zgodny z pedagogiką twórczości(R. Glotona).
Wg E. Nęckiej, indywidualne różnice w poziomie myślenia twórczego wynikają z różnego wykonywania podstawowych operacji intelektualnych, które mogą być przez daną osobę wykonywane z różnym stopniem sprawności.
Wpływ na indywidualny poziom twórczego myślenia mogą mieć przeszkody o charakterze intelektualnym, społecznym czy emocjonalnym. Efektywność twórczego myślenia można zwiększać poprzez odpowiedni system ćwiczeń. Trenowanie twórczości powinno kształtować człowieka kreatywnego, potrafiącego odnaleźć się w rzeczywistości. Twórczym dzieckiem nazwiemy dziecko, które umie wymyślić jak najwięcej rozwiązań danego problemu. Człowiek twórczy to także osoba myśląca pozytywnie, otwarta na zmiany, potrafiąca dostrzegać i rozwiązywać problemy, oraz przewidywać je i wyciągać odpowiednie wnioski.
Nauczanie zintegrowane jest etapem edukacji, który intensywnie trenuje i rozwija twórczy rozwój uczniów. Nie wolno zapominać tutaj o ćwiczeniach, które wspierają tzw. płynność i giętkość ideacyjną, czyli zdolność do wytwarzania wielowariantowych pomysłów, których bodźcami powinny być konkretne sytuacje zadaniowe.
Ogromne znaczenie odgrywają także ćwiczenia pobudzające tzw. płynność antypacyjną, czyli zdolność do przewidywania tego, co jeszcze nie istnieje, ale jest możliwe lub prawdopodobne. W dalszej części artykułu znajduje się scenariusz zajęć dla klasy II, w którym znajdują się zadania rozwijające zdolność kojarzenia, pobudzające inwencję twórczą oraz wdrażające do oryginalności myślenia.
Bibliografia:
Potoczek G. : Twórczy rozwój uczniów // Życie szkoły. - 2002, nr 9, s. 555-557
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz