Astma oskrzelowa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Astma oskrzelowa - wykład - strona 1 Astma oskrzelowa - wykład - strona 2

Fragment notatki:

ASTMA OSKRZELOWA (dychawica oskrzelowa )
Astma- przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, wywołująca nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. Występuje głównie u ludzi młodych, częściej u kobiet Wyróżniamy 2 rodzaje astmy oskrzelowej:
1) Astma oskrzelowa atopowa- jest uwarunkowana genetycznie. Pierwsze objawy alergii występują już w dzieciństwie przy czym są wywoływane głównie przez alergeny pokarmowe, dopiero w późniejszym wieku przez alergeny wziewne.
2) Astma oskrzelowa nieatopowa- objawy choroby rozwijają się w wieku dojrzałym i nie są poprzedzone innymi stanami alergicznymi. Na ogół nie stwierdza się również uwarunkowań genetycznych.
***
Specyficzne postaci astmy oskrzelowej Astma wysiłkowa: napady duszności występują przede wszystkim lub wyłącznie po wysiłku lub po kilku minutach jego trwania i ustępują wkrótce po jego zaprzestaniu. Do dłuższych wysiłków można zaliczyć także zbyt długie przesiadywanie przed komputerem, uprawianie sportu np. biegi długodystansowe.
Astma aspirynowa: postać astmy, w której ciężkie napady duszności rozwijają się po zażyciu kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna) lub innego niesterydowego leku przeciwzapalnego.
Astma zawodowa: postać astmy ujawniająca się w wyniku zadziałania szkodliwego czynnika zawodowego u pracownika, który do tej pory był zdrowy. U tych chorych objawy choroby mogą ustępować w dni wolne od pracy, w trakcie urlopu. np. Niekiedy osoby pracujące w piekarni nie mogą już "patrzeć" na pieczywo itp. objawy mogą ustąpić po dłuższej nieobecności w pracy.
Stan astmatyczny: ciężki, przedłużający się napad astmy oskrzelowej, który w części przypadków może stać się bezpośrednim zagrożeniem życia. Zwykle wymaga leczenia w szpitalu, na OIOM-ie.
***
Cechuje ją duszność napadowa, przeważnie wydechowa, wywołana kurczem mięśniówki i obrzękiem błony śluzowej oskrzeli i oskrzelików oraz zaleganiem gęstej wydzieliny w oskrzelach.
W etiologii dychawicy zasadniczą rolę odgrywa alergia. Czynnikiem uczulającym SA alergany pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, chemicznego, bakteryjnego, pokarmowego, klimatycznego. Mogą być one doprowadzane do ustroju drogą:
* oddechowa ( pył, pyłki kwiatowe, pierze, leki i inne) * pokarmową ( jaja, mleko, ryby itp. )
* przez skórę, wskutek wtarcia
Dychawicę oskrzelową mogą spowodować zakażenia dróg oddechowych, migdałków, zatok itp. Między astmą wywołaną alergia a spowodowaną zakażeniami układu oddechowego nie ma ścisłego odgraniczenia, ponieważ w przypadkach zakażeń uczulenie na dany rodzaj bakterii ma również duże znaczenie.


(…)


Przebieg choroby jest przewlekły, trwający latami. Zupełne wyleczenie można uzyskać po znalezieniu czynnika uczulającego, który należy usunąć.
LECZENIE
Przerwanie napadu duszności polega na podaniu leków zwiotczających błonę śluzowa oskrzeli. Do typowych środków należą: atropina, efedryna, papaweryna, eufilina.
Zaleca się również leki przeciwlargiczne i środki przeciwhistaminowe. Jeżeli napad nie zostanie przerwany wyżej wymienionymi lekami podaje się hormony kory nadnerczy. Choremu należy udostępnić dopływ świeżego powietrza lub podać tlen.
Popularna forma są aerozole do wdychania, zawierające środki zwiotczające oskrzela oraz hormony kory nadnerczy. Jednak nie mogą być one używane zbyt często i w sposób niekontrolowany!!! Zbyt częste podawanie może doprowadzić do tachykardii, zmian ciśnienia tętniczego
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz