doc zawiera 4 strony na temat zużycia oraz wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jest to wiedza z przedmiotu rachunkowość, który prowadzi dr Sylwia Krajewska.
Materiały zawierają takie zagadnienia jak: aspekt bilansowy, aspekt kosztowy, ustalenie i zmiany w zakresie wartości początkowej, metody amortyzacji środków trwałych oraz WNiP.
Notatka zawiera krótką teorię oraz wzory potrzebne do opanowania tematu.
Aspekty zużycia oraz wycena środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Aspekty zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
Aspekt bilansowy (majątkowy) nazywamy umorzeniem oznacza zmniejszenie wartości początkowej czyli brutto składników majątku trwałego w skutek ich używania ( w związku ze stopniowym zużywaniem się tych składników majątku);
Aspekt kosztowy czyli amortyzacja jest pieniężnym odpowiednikiem zużycia składników majątku trwałego zaliczanym do kosztów działalności.
Ustalenie i zmiany w zakresie wartości początkowej.
Przy wprowadzaniu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do używania ustala się tzw. wartość początkową.
Wartość początkową (wartość brutto) środków trwałych, środków trwałych w budowie oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia.
Cena nabycia obejmuje:
cenę zakupu,
koszty związane bezpośrednio z zakupem,
koszty przystosowania środków trwałych do stanu zdatnego do używania (koszty montażu, rozruchu).
Koszt wytworzenia we własnym zakresie aktywów trwałych obejmuje:
koszty bezpośrednie,
uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z budową, montażem lub ulepszeniem środków trwałych bądź wykonaniem pracy rozwojowej.
Nie zalicza się do kosztów wytworzenia:
kosztów powstających po oddaniu środka trwałego do używania;
kosztów nadmiernych braków, nadmiernego zużycia robocizny i innych zasobów;
kosztów zarządu, sprzedaży i pozostałych kosztów operacyjnych.
Jeśli aktyw trwały pozyskuje się nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, to wycenia się według wartości rynkowej, czyli ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Wartość początkową już wykorzystywanych środków trwałych powiększają koszty ich ulepszenia polegające na przebudowie, rozbudowie, adaptacji, modernizacji i rekonstrukcji jeśli czynności te zwiększają wartość użytkową np.: wydłużenie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności, zwiększenie zdolności wytwórczej, poprawa jakości produktów, obniżenie kosztów jego eksploatacji, zwiększenie powierzchni i komfortu budynku itp. Obok wartości początkowej (brutto) występuje też wartość netto (bieżąca), która oznacza wartość początkową pomniejszoną o dotychczasowe odpisy z tytułu zużycia.
Metody amortyzacji
Jeśli środek trwały mimo upływu czasu lub używania nie traci na wartości (np.: grunty nie służące wydobyciu kopalin metodą odkrywkową, dzieła sztuki i eksponaty muzealne) wówczas nie amortyzuje się go. Pozostałe środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji w związku ze zmniejszaniem wartości początkowej.
(…)
…) wówczas nie amortyzuje się go. Pozostałe środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji w związku ze zmniejszaniem wartości początkowej. Zgodnie z ustawa o rachunkowości przy ustalaniu okresu amortyzacji uwzględnia się:
liczbę zmian na których pracuje środek;
tempo postępu techniczno-ekonomicznego;
wydajność środka trwałego,
prawne i inne ograniczenia czasu używania (okres koncesji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)