Arkadyjska wizja dobrobytu, zakazy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Arkadyjska wizja dobrobytu, zakazy - strona 1 Arkadyjska wizja dobrobytu, zakazy - strona 2 Arkadyjska wizja dobrobytu, zakazy - strona 3

Fragment notatki:


16.10.2012r. - zajęcia odwołane Arkadyjska wizja dobrobytu - rynek wewnętrzny jest jej elementem, wizja idelaistyczna, wyrażona w traktacie. Mówi o dobrach, które UE ma zrealizować. Charakteryzuje UE jako strukturę i narzuca jej cele, które nie mogą być zrealizowane. Rynek jest chłonny - lepszy biznes. Aktywnoś relokacyjna - czynniki produkcji umieszczą się tam, gdzie przynoszą największy zwrot, tam gdzie lepsza stopa odbioru. Nie chodzi o sztuczne rozszerzanie terytorium (Sahara odpada). Swoboda przepływu towarów. Nie ma definicji traktatowej towarów (fizykalny wytwór przyrody albo człowieka - definicja słownikowa). W UE funkcjonuje Unia Celna - eliminacja wszelkich ograniczeń ilościowych w UE. Nie ma kontyngentów eksportowych i importowych. Polska stosowała kontyngenty ilościowe - jeżeli ktoś chciał kupić samochód, mówił że mają produkty kontyngentowe - bez cła ileś sztuk, poza kontyngentem zostawali obejmowani cłem. Baro popularne w PRL. Jeżeli ustawi się kontyngent na dużym pułapie - czyni to dużą różnicę, klient i tak płaci więcej, mimo że nie płaci cła, ponieważ kontyngent jest wysoki. 4 ZAKAZY:
1. Zakaz cła
2. Zakaz ograniczeń ilościowych
3. Zakaz stosowania środków o skutkach równoważnych do cła - środki, które prowadzą do podwyżki cen produktu, który jest wwożony np.: bariery techniczne (zwiększają cenę towaru, kiedy chodzi o dodatkową robotę papierkową - dostarczenie dokumentacji, kontrole sfitosanitarne, jakościowe, techniczne pod warunkiem, że jest opłata, w wypadku jej braku to ograniczenie ilościowe). Koniec lat 90. Tiry w sezonie ogórkowo-pomidorowym na granicę francusko-hiszpańską z Hiszpanii, tam są kontrole głównie do bydła. Niestety tym razem tak się nie odbyło, ponieważ była rewolta przeciwko dowozem produktów z Hiszpanii - wszyscy rolnicy wywalali warzywa na drogę. Ta historia powtórzyła się następnego roku. Hiszpania zgłosiła skargę do Komisji. Aktywność rolników na granicy powoduje strach przejazdu przez tą granicę. Francja naruszyła zakaz ograniczeń, łamiąc prawo UE. Cassis de Dijon - kasis de diżą (nazwa zwyczajowa, a faktyczna nazwa Rewe Zentral) nazwa likieru francuskiego. Likier ten miał być sprzedawany w Niemczech. Regulacja prawna tego zabrania, ale dopuszcza do obrotu alkohole tylko do pewnej mocy od 2-6%o 11-13%o i 25-42%o, a likier ma moc 21%o. Regulacja ta nie ma mocy ograniczenia przepływu towarów Produkt wprowadzony legalnie do obrotu w jednym państwie członkowskim może być przedmiotem swobodnego obrotu w każdym innym państwie członkowskim - Cassis de Dijon (warunkiem było legalne wprowadzenie do obrotu we Frnacji) Trybunał stwierdził, ze regulacja jest bez sensu, może dotyczyć produktów Niemieckich, ale nie europejskich. Można traktować gorzej swoje produkty, ale lepiej europejskie. Nie ma aspektu ponad granicznego.

(…)

… wpisuje w Dassonville. Trybunał poszedł drogą taką jak w Torfaen Borough, można tego rodzaju zakaz wprowadzić (zakaz dumpingu). Gdyby udowodnili, że wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy są obcokrajowe i sprzedają zagraniczny towar, a francuskie są niskopowierzchniowe chciały przechytrzyć system. Reinheits verboten - niemiecka (bawarska) regulacja czystości piwa. Polega na tym, że piwo w bawarii musiał się składać z wody, produktów fermentacji chmielu i słodu - same naturalne składniki, dodatki miały przesądzać o tym, że produkt nie mógł pojawić się na rynku pod inną nazwą niż Bier - piwo. Koncerny piwne produkują piwo metodą przemysłową i ma zawartość konserwantów (barwione, słodzone, ma dłuższą datę przydatności do spożycia). Zakaz ten służy zachowaniu tradycji w Bawarii, chroni interesy konsumentów…
… traktatowym są odpady, wolno je przewozić, można wprowadzać ich kontrolę i certyfikację w celu ochrony życia, zdrowia itp. Będzie to zgodne z prawem unijnym. 4. Zakaz stosowania środków o skutkach równoważnych do ograniczeń ilościowych - sprawa Dassonville wszelkie środki, które rzeczywiście, potencjalnie, pośrednio albo bezpośrednio ograniczają handel wewnątrz pomiędzy państwami członkowskimi. Torfaen…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz