Apelacja - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Apelacja - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

APELACJA: ISTOTA. PODSTAWY APELACJI.
Apelacja jest środkiem odwoławczym od wyroków sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji w celu ponownego rozpoznania sprawy przez sąd drugiej instancji i dokonania w wyniku tego rozpoznania zmiany zaskarżonego wyroku bądź uchylenia przez sąd drugiej instancji zaskarżonego wyroku, tj. do wydania wyroku kasatoryjnego. Przy apelacji pełnej sąd drugiej instancji rozpoznaje i rozstrzyga sprawę na postawie materiału faktycznego i dowodowego zgromadzonego w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji jak i w postępowaniu apelacyjnym. Przy apelacji niepełnej sąd drugiej instancji rozpoznaje i rozstrzyga sprawę jedynie na podstawie materiału zgromadzonego w postępowaniu przed sadem pierwszej instancji.
Dopuszczalność apelacji zależy od warunków dopuszczenia środków zaskarżenia : właściwym przedmiotem zaskarżenia (apelacji) jest wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok ten musi istnieć.
Legitymację do wniesienia apelacji ma strona, interwenient uboczny, prokurator, RPO, Przewodniczący KPWiG, właściwa organizacja społeczna oraz inspektor pracy, niezależnie od tego, czy dany podmiot brał udział w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji.
Termin do wniesienia apelacji wynosi dwa tygodnie i ubiegania od doręczenia skarżącemu wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli skarżący nie żądał sporządzenia uzasadnienia - od dnia, w którym upłynął termin do tego żądania.
Apelacja powinna być wniesiona w formie pisma procesowego .
Zarzuty stanowią podstawę apelacji. Mogą one dotyczyć wszelkich wadliwości, jakimi, zdaniem skarżącego było dotknięte postępowanie przed sądem pierwszej instancji. Przedmiotem ich może być naruszenie prawne, w szczególności mogą dotyczyć wadliwej oceny dowodów, niewyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, nierozpoznana istoty sprawy oraz nieważności postępowania:
droga sadowa była niedopuszczalna,
strona nie miała zdolności sadowej lub procesowej,
organu powołanego do jej reprezentowania lub przedstawiciela ustawowego albo gdy pełnomocnik strony nie był należycie umocowany;
to samo roszczenie toczy się lub toczyła się sprawa prawomocnie osadzona,
skład sądu był sprzeczny z przepisami prawa,
strona została pozbawiona możliwości obrony swych praw, zachodzi brak jurysdykcji krajowej;
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz