Antykoncepcja-omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Antykoncepcja-omówienie - strona 1 Antykoncepcja-omówienie - strona 2 Antykoncepcja-omówienie - strona 3

Fragment notatki:

ANTYKONCEPCJA Antykoncepcją nazywa się działania niedopuszczające do zapłodnienia komórki jajowej i zajścia w ciążę (łac. conceptio - poczęcie). Antykoncepcja umożliwia planowanie rodziny oraz uniknięcie niechcianej ciąży. Żadna z metod antykoncepcji nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia. Skuteczność metod zapobiegania ciąży określa wskaźnik Pearla. Wskaźnik ten podaje ilość ciąż, które pojawiły się wśród 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok współżyjąc regularnie (co 48 godzin). Za metodę pewną uznaje się taką, której wskaźnik Pearla wynosi poniżej 1%. Gdy wskaźnik przekracza 10% metoda uznawana jest za niepewną. Jeśli para jest płodna i nie używa żadnych środków antykoncepcyjnych to w takim przypadku wskaźnik Pearla wynosi 85-90%. Na świecie najczęstszymi metodami są sterylizacja (prawnie zakazana w Polsce), antykoncepcja hormonalna i stosowanie prezerwatyw. Antykoncepcja zapewnia kobiecie i mężczyźnie komfort psychiczny. Dzięki niej mogą uniknąć dramatu nie chcianej ciąży i świadomie zaplanować porę urodzenia dziecka tak, by od początku było ono oczekiwane i kochane. Związek dwojga ludzi powinien być wolny od strachu przed ciążą. Seks, któremu towarzyszy lęk i pełne niepokoju myśli typu - "czy dziś można?" - jest uboższy o całą gamę radosnych przeżyć i doznań. Zamiast nich może pojawić się zniechęcenie, nie mówiąc o przypadkach poważnych nerwic na tle seksualnym. Jeśli kochająca się para z jakichś powodów materialnych, zdrowotnych, zawodowych - nie jest gotowa na przyjęcie dziecka, powinna zdecydować się na którąś z form antykoncepcji. Na tym m.in. polega odpowiedzialność za powołanie nowego życia. Wiele kobiet nie stosuje żadnego zabezpieczenia z obawy przed szkodliwymi działaniami ubocznymi. Najczęściej ten niepokój wynika z fałszywych, choć bardzo rozpowszechnionych opinii, zwłaszcza na temat tabletek hormonalnych. Dlatego tak ważna jest rzetelna wiedza o różnych sposobach zapobiegania ciąży. Zamiast polegać na zdaniu koleżanki czy innych nie sprawdzonych do końca źródłach informacji, lepiej sięgnąć do fachowych książek czy artykułów w gazetach. A najlepiej poradzić się ginekologa, który pomoże dobrać najwłaściwszy sposób. Najwłaściwszy, to znaczy dopasowany do wieku, stanu zdrowia, sytuacji życiowej, akceptowany przez oboje partnerów. Inne środki lekarz zaleci nastolatce, inne mężatce pragnącej kiedyś mieć dziecko, jeszcze inne takiej samej mężatce cierpiącej na zaburzenia hormonalne. To, że w niektórych sytuacjach czy w pewnym wieku zajście w ciążę jest małoprawdopodobne, nie oznacza, że jest niemożliwe. O sterowaniu płodnością powinna zatem myśleć zarówno kobieta rozpoczynająca współżycie, jak i będąca w okresie przekwitania. Jeżeli nie chcesz mieć dziecka, nie licz na łut szczęścia. Zamiast bać się ciąży, możesz jej przecież skutecznie zapobiegać.

(…)

… stosuje prezerwatywę, ale nie jesteśmy z niej zadowoleni". Obydwie kobiety są doskonałymi kandydatkami do stosowania błony dopochwowej: obie chcą dość szybko zajść w ciążę, nie będą więc się zamartwiać, gdy do niej dojdzie. W przypadku młodej matki karmienie piersią, które samo w sobie jest rodzajem antykoncepcji, wzmocni efekt działania błony. Z zasady błona dopochwowa jest odpowiednia dla kobiety…
… wrażenie. Niekiedy konieczne okazuje się sięgnięcie po błonę-C. Antykoncepcja w sytuacjach szczególnych
Antykoncepcja w trakcie karmienia piersią Karmienie piersią samo w sobie daje pewien efekt antykoncepcyjny, ponieważ hormon pobudzający wytwarzanie mleka (prolaktyna) działa jednocześnie hamująco na czynność jajników. Pożądany skutek wywołuje karmienie piersią na żądanie"- dziecko jest karmione…
… przez co najmniej sześć miesięcy od urodzenia dziecka, ryzyko zajścia w ciążę wynosi tylko około 2%. Nawet jeśli nie należysz do tej dobrze zabezpieczonej grupy, wszystkie metody antykoncepcyjne działają skuteczniej podczas karmienia piersią, ponieważ płodność jest obniżona przynajmniej w pewnym stopniu. Różnice w przypadku metody bardzo efektywnej (np. Depo-Provera) nie są istotne, ale zdecydowanie podnosi się wówczas atrakcyjność metod mniej skutecznych. Najważniejsze, by dziecko (bezpośrednio lub przez mleko matki) nie było narażone na niekorzystny wpływ użytego środka antykoncepcyjnego. Na przykład pigułka dwuskładnikowa jest nieodpowiednia w okresie karmienia piersią, gdyż zawarty w niej estrogen może powodować hamowanie produkcji mleka, nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania którejś z metod wyłącznie…
…, takimi jak rzęsistek, rzeżączka i zapalenia przydatków. Uważa się, że przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest czynnik przenoszony drogą płciową (HPV - wirus brodawczaka ludzkiego) i kobiety, których partnerzy stosują prezerwatywy, w mniejszym stopniu niż pozostałe są narażone na tę chorobę. (Należy pamiętać, że prezerwatywa zabezpiecza przed kontaktem ze spermą tylko wtedy, gdy jest prawidłowo…
… gąbki, a grecki lekarz w szóstym wieku n.e. opisał krążek zrobiony z miąższu granatów lub fig. Prostytutki w starożytnej Japonii i Chinach nakładały na szyjkę macicy kawałki naoliwionej tkanki bambusa. Pierwszy "nowoczesny" kapturek powstał dopiero w 1838 roku. Wynaleziony został przez niemieckiego ginekologa, który wykonał z wosku model kobiecej szyjki macicy i "uszył" stosowny gumowy kapturek (błona…
… z pierścieniem łukowatym są trudniejsze do założenia, ale posiadają podstawową zaletę - mogą być stosowane przez kobiety z tyłozgięciem szyjki macicy, mające kłopoty z upewnieniem się, że cała szyjka została pokryta (z powodu specyficznej budowy anatomicznej), i z tendencją do umiejscawiania błony do przodu od szyjki, nie zaś osłaniania nią ujścia szyjki macicy. Macica może być albo pochylona ku przodowi…
… metoda kalendarzowa 14-50 metoda termiczna 0,3-17 metoda objawowo-termiczna 3,3-55 metoda Billingsów 0,5-40 stosunek przerywany 12-35 prezerwatywa 3-4 błona pochwowa 12-17 kapturek naszyjkowy 12-17 środki chemiczne 4-20 doustne środki antykoncepcyjne 0,2-0,3 zastrzyki hormonalne 0,2-0,5 mini tabletka 0,3-5 implanty podskórne 0,2-3 wkładki wewnątrzmaciczne 0,1-2 sterylizacja kobiet 0,04 sterylizacja mężczyzn 0,15 Antykoncepcja naturalna
Metoda kalendarzowa Niestety, nie daje najwyższej pewności antykoncepcyjnej. Musisz wstrzymać się od współżycia w tym okresie cyklu, kiedy następuje owulacja (jajeczkowanie). Cykl miesiączkowy liczymy od pierwszego dnia krwawienia. Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień Twojego cyklu. Przeciętnie trwa on 26-30 dni. Tak więc przynajmniej przez pół roku musisz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz