Tematem przewodnim jest anoreksja. Plik zawiera 2 strony.
Informacje zawarte w notatce to: pojęcie, przyczyny, objawy anoreksji, leczenie choroby, zmiany fizyczne i psychiczne poprzez anoreksję.
ANOREKSJA-pojęcie
pojęcie anorexia w języku greckim oznacza brak (an) apetytu (orexis) i jest ogólnym określeniem na brak łaknienia lub awersję do pokarmu, w literaturze istnieje także pod nazwą jako jadłowstręt psychiczny zaburzenie odżywiania, polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. Po raz pierwszy opisał to zaburzenie w XIIw Richard Morton.
ANOREKSJA - przyczyny Anoreksja jest chorobą o skomplikowanym przebiegu i etiologii. Wiadomo, że za jej rozwój zwykle jest odpowiedzialnych kilka różnych czynników, i bardzo często niemożliwe jest wskazanie jednego dominującego, zazwyczaj jednak główną role graja czynniki :
osobowościowe -większość badaczy zauważa iż wśród osób z anoreksją dominują cechy trzech typów osobowości: najczęściej spotykane są cechy osobowości obsesyjno-kompulsywnej, następnie osobowości histrionicznej oraz osobowości o cechach schizoidalnych.
rodzinne - usidlenie, nadopiekuńczość, mocno nakreślona granica między rodziną, a resztą świata, który jest dodatkowo demonizowany, trudne akceptowanie naturalnych zmian takich jak np. dojrzewanie i dorastanie dzieci, unikanie konfliktów, problemy małżeńskie rodziców
bilogiczne - W przebiegu anoreksji u większości badanych stwierdzano, poza nieprawidłową aktywnością serotoniny, także zaburzenia w obrębie poziomów noradrenaliny i dopaminy. Obserwuje się także zwiększenie aktywności endogennych receptorów opioidowych. Kulturowe - przede wszystkim lansowany model kobiecej sylwetki, sprzeczne kulturowe oczekiwania wobec kobiet, sugerujące sprawne funkcjonowanie w wielu, z trudem dających się pogodzić rolach, ANOREKSJA - objawy
Anoreksja podobnie jak większość zaburzeń psychicznych, charakteryzuje się określonymi objawami i charakterystycznym przebiegiem. Kryteria diagnostyczne podane w systemie klasyfikacyjnym stanowią swego rodzaju wzór, którym powinno się kierować w procesie diagnostycznym. Warto również wspomnieć, iż bardzo często ujawniane przez pacjenta objawy odpowiadają jego indywidualnym cechom oraz stylowi funkcjonowania psychicznego i społecznego.
Zauważalne zmiany u osoby z anoreksją.
Zmiany fizyczne wyniszczenie
zwolnienie czynności serca i tętna
niskie ciśnienie krwi
obrzęki dłoni i stóp
sucha, łuszcząca się skóra
meszek na twarzy i ciele (lanugo)
znaczna utrata włosów
zimne dłonie
niedokrwistość (anemia)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)