Anglia epoka kapitalizmu i feudalizmu - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Anglia epoka kapitalizmu i feudalizmu - omówienie - strona 1 Anglia epoka kapitalizmu i feudalizmu - omówienie - strona 2 Anglia epoka kapitalizmu i feudalizmu - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

MONARCHIA ABSOLUTNA (XVI - połowa XVII w.)
[EPOKA FEUDALIZMU]
# Monarchia absolutna w Anglii trwała krótko (półtora wieku) i powstała w oparciu o sojusz króla z mieszczaństwem i drobną szlachtą. Przez cały czas jej trwania utrzymał się Parlament (specyficzny układ sił społecznych). Dopiero w XVII w. mieszczaństwo i drobna szlachta zaczęły ubiegać się o udział we władzy 1/ Władza królewska i Parlament
# Cechą charakterystyczną absolutnej monarchii w Anglii było to, że Parlament (reprezentacja stanowa) utrzymał się przez cały czas jej istnienia. Reprezentowane przez Parlament siły społeczne - w Izbie Lordów możnowładcy (przerzedzeni przez wojny w XV w.) i nowa, kreowana przez króla arystokracje, a w Izbie gmin średnia szlachta i mieszczaństwo - zainteresowane były rozwojem centralizacji państwowej i korzystną dla nich polityką gospodarczą Tudorów  Parlament popierał wszelkie poczynania Henryka VIII, zaakceptował jego reformy (np. oderwanie Kościoła anglikańskiego od Rzymu)
# Henryk VIII całkowicie podporządkował sobie Parlament  Act of Proclamation (1539)
 prawo króla do wydawania proklamacji - rozporządzeń z mocą ustaw Parlamentu
 Parlament poparł rządy absolutne i zrezygnował ze swych głównych uprawnień
 ustawa ta została potem ograniczona ale królowie przestali się oglądać na Parlament
# Monarchia absolutna okresem rozkwitu gospodarczego. Jednak merkantylna polityka gospodarcza zaczęła w końcu ciążyć wzbogaconemu mieszczaństwu, które chciało uzyskać wpływ na zarząd państwa. Opozycja ujawniła się po objęciu rządów przez Stuartów i Parlament zaczął upominać się o swoje prawa, jednak Jakub I i Karol I byli górą.
 Parlament zaczął odnosić sukcesy dopiero w XVII w. - rewolucja angielska
Organa centralne
# Monarchia absolutna nie rozbudowała centralistycznego aparatu państwowego
$$ Rada Królewska przybrała nazwę TAJNEJ RADY i stała się głównym narzędziem absolutnej władzy króla
 dygnitarzy (m.in. Lord Kanclerz, Kanclerz Szachownicy, Sekretarze Stanu - 2) mianował król
- Sekretarze Stanu wywodzili się ze skromnych urzędników kancelaryjnych i doszli do funkcji ministerialnych; podział funkcji wg kryterium terytorialnego
$$ SĄD IZBY GWIAŹDZISTEJ (wyłonił się z Rady w 1487 r.) - sąd wyjątkowy w pierwszej i ostatniej instancji  gł. przestępstwa przeciw bezpieczeństwu państwa
 bez przysięgłych; mógł stosować tortury
 w ręku króla narzędzie walki z przeciwnikami politycznymi (na jego wzór organizowano sądy specjalne w prowincjach)
 zniesiony przez Parlament w połowie XVII w.

(…)

… i Parlament
# Cechą charakterystyczną absolutnej monarchii w Anglii było to, że Parlament (reprezentacja stanowa) utrzymał się przez cały czas jej istnienia. Reprezentowane przez Parlament siły społeczne - w Izbie Lordów możnowładcy (przerzedzeni przez wojny w XV w.) i nowa, kreowana przez króla arystokracje, a w Izbie gmin średnia szlachta i mieszczaństwo - zainteresowane były rozwojem centralizacji…
… w i warstwy te zaczęły dążyć do uniezależnienia się i udziału we władzy. # Po wygaśnięciu dynastii Tudorów walka rozegrała się na terenie Parlamentu, gdzie opozycja skupiała się w Izbie Gmin. Chodziło o:
 przywrócenie i wzmocnienie praw Parlamentu
 pozbawienie króla prawa do nakładania podatków, odebranie mu sądownictwa (Sąd Izby Gwiaździstej i Sąd Wysokiej Komisji i inne rady królewskie)
# Do otwartego…
…)
# Podstawą I rewolucji było bogate mieszczaństwo i szlachta hrabstw - dążyli do złamania absolutyzmu i znaczenia landlordów, a doprowadzili do obalenia monarchii i zniesienia Izby Lordów (bo pojawiły się bardziej radykalne nurty drobnomieszczańskie)
 Dyktatura wojskowa Cromwell'a
 LEWELLERZY - radykalne drobnomieszczaństwo - projekt konstytucji - m.in. koncepcja suwerenności ludu (Anglia republiką…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz