Angielski republikanizm - Milton

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Angielski republikanizm - Milton - strona 1 Angielski republikanizm - Milton - strona 2

Fragment notatki:

ANGIELSKI REPUBLIKANIZM
JOHN MILTON (1608 - 1674)
Główne dzieła:
„The Reformation of England” (1641)
Raj utracony
Anglia naturalnym spadkobiercą republikańskiego Rzymu. Anglia z Rzymu przejęła tak wiele, że można ją uznać za commonwealth - polityczną wspólnotę naśladującą republikę - rzecz wspólną. Nie ma ustroju „zespolonego w sposób bardziej harmonijny”.
Zdecydowanie odrzuca monarchię („Defence of the Enlish People”, 1651). Monarchia najłatwiej ulega zepsuciu i przeradza się w tyranię. Upadając, rujnuje dobre obyczaje, wypacza ludzkie charaktery. Nikt nie służy państwu, wszyscy wysługują się monarsze. Rozważając kwestię demokracji ostrzega przed „wrzawą i krzykiem nieokrzesanego tłumu.” Najwięcej powinno zależeć od zdania „najszlachetniejszych, najwyżej cenionych i najroztropniejszych”. Władza powinna należeć do ludzi bezinteresownych, odpornych na pokusy, mających zasługi w służbie dla ogółu.
Zwolennik republiki arystokratycznej. Jednocześnie przeciwnik arystokracji dziedzicznej. Z wyborów powinna pochodzić Rada Powszechna (General Council), która ma się zajmować legislacją, ale też kontrolą armii i podatkami. RP ma wybierać ze swego grona Radę Państwa (Council of State), pełniącą rolę egzekutywy. W ten sposób zrównoważone zostaną 3 pierwiastki: monarchiczny (egzekutywa - personifikowane zwierzchnictwo), arystokratyczny (zgromadzenie) i demokratyczny (wybory). Milton nie był zwolennikiem demokratycznych wyborów. Przewidywał wielostopniową selekcję, która miała pows3mać plebejską żywiołowość.
Miltonowski wątek apokaliptyczny. Dobrze zorganizowana republika rychło mogła doczekać się triumfu wolności i sprawiedliwości - ponownego przyjścia Chrystusa. Mimo takich przemyśleń, republikanie najwięcej uwagi poświęcali analizie bardzo realistycznie traktowanych warunków politycznej rekonstrukcji. Wielki wpływ odegrał tu Machiavelli, przez niego republikanie docierają do Greków i Rzymian. Poglądy republikanów na temat republiki pokrywają się z tym, co Machiavelli napisał w „Rozważaniach nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu Liwiusza”.
HARRINGTON Główne dzieło:
„Oceana” (1656)
Zajmuje się problemem równowagi. Mówi o równości, czyli temat poruszany już przez Arystotelesa i Cycerona. Mimo baśniowego (utopijnego?) tytułu dzieła, nie interesuje go ustrój idealny. Wie, że nie ma ustroju idealnego, bo wszystko, co tworzy człowiek załamuje się po pewnym czasie, bo jest chwiejne i niepewne (tak jak Machiavelii). Zagrożenie stwarzają ludzkie wady: pycha, ambicje, zawiść.
Ludzie sami muszą stworzyć swój świat, a nie liczyć na nadrzędne siły.

(…)

… rygorystycznych bezdusznych rygorów. Harrington opisuje siebie jako zwolennika „antycznej roztropności”. Odrzuca radykalizm i jednostronność. Zwolennik ustroju mieszanego. Ustrój taki powinien uwzględniać pozycję i wpływ wszystkich grup społecznych o wyodrębnionym statusie. Decydującą rolę w określaniu pozycji ma zajmować własność - motyw charakterystyczny dla XVII w. Twierdził, iż Karola I potraktowano…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz