MACHIAVELLI- Wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 399
Wyświetleń: 4424
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
MACHIAVELLI- Wykład - strona 1 MACHIAVELLI- Wykład - strona 2 MACHIAVELLI- Wykład - strona 3

Fragment notatki:

Tematem jest makiawelizm (Niccolo Machiavelli). W treści notatki można spotkać się z takimi zagadnieniami jak na przykład: pesymistyczna wizja człowieka, rola prawa, sztuka rządzenia, poskramianie złych instynktów, instynkt samozachowawczy, interes materialny, "lepiej zabić komuś ojca niż pozbawić go ojcowizny", historia walk klasowych, walka bogatych z biednymi, los, fortuna, virtu, niezgoda na ludzką bezradność. Ponadto w treści notatki: humanizm, renesansowe postrzeganie człowieka, polityka jako szkoła skutecznego działania, osiąganie celów, cel jako jedyne kryterium, odrzucenie idei i praw naturalnych, Machiavelli o ustroju republikańskim, suwerenność ludu, praworządność, cenzus majątkowy, niezdecydowanie, terror, przymus, skuteczne karanie, przychylność ludu, stosunek do najemnego wojska, armia narodowa, podstawy prawidłowego funkcjonowania państwa, realizm polityczny, oddzielenie polityki od etyki, historiozofia, cel uświęca środki.

MACHIAVELLI Machiavelli - idea zmiany człowieka jest bardzo ważna. Człowiek jest cząstką przyrody. Człowiek się nieustannie zmienia. Jest jedna trwała cecha, którą ma każdy człowiek - każdy człowiek bez wyjątku z natury jest bardziej skłonny do złego niż do dobrego, człowiek z natury jest zły. Ludzie dobrymi stają się tylko pod presją konieczności. To głód uczy ludzi pracowitości. Prawo uczy ludzi dobrego zachowania - Machiavelli gloryfikuje prawo - tylko dzięki prawu pokojowo z sobą współżyjemy, to jest konieczność, która czyni nas dobrymi. Trzeba tak rządzić żeby nie dać się oszukać. Sztuka rządzenia to sztuka poskramiania złych instynktów ludzi. Są dwa czynniki / motywy stałe naszego postępowania:
Chęć zachowania życia, czyli instynkt samozachowawczy
Chęć powiększenia swojego majątku, czyli interes materialny - zachłanność ludzka jest bezgraniczna i z samej natury człowiek rodzi się z pragnieniem posiadania wszystkiego, a nie można mieć wszystkiego i dlatego ludzie chodzą smutni, są nieustannie z siebie niezadowoleni. „Lepiej zabić komuś ojca niż pozbawić go ojcowizny”
Historię Machiavelli widzi jako historię walk bogatych z biednymi - czyli historia walk klasowych (ale nie powiedział tego dosłownie) - dlatego Marks bardzo cenił Machiavellego, bo on również postrzegał historię jako walkę klas. Walka bogatych z biednymi decyduje w jaki sposób historia się toczy. Dla Machiavellego ludzie z natury są równi - ten podział na bogatych i biednych nie wynika z natury, tylko on powstaje w dalszym życiu. Machiavelli nie ceni bogatych. Nie oceniał wartości człowieka przez pryzmat bogactwa. Machiavelli wyróżniał dwa elementy dotyczące tego co powoduje, że człowiek żyje:
Fortuna - los. Czynnik obiektywny, na który człowiek nie ma wpływu. Składa się z konieczności ale stwarza tez okoliczności. W średniowieczu uważano, że człowiek sam z siebie nie ma wpływu na to jak się jego los toczy.W renesansie zaczęto porównywać fortunę do statku. Jak mocno wieje to nic nie pomoże, fortuna może nas zniszczyć, ale jak wiatr sprzyja to możemy sami pokierować naszym statkiem i sami gdzieś dowiosłować. Fortunę również Machiavelli porównuje do rzeki. Fortuna jest jak rzeka - jak jest dużo wody to ona z impetem niszczy wszystko co człowiek stworzył, ale jak człowiek ma virtu to jak rzeka wróci do swojego koryta to człowiek musi wykorzystać swoje virtu i zbudować tamę i drugi raz jak wody będzie dużo to rzeka nie zniszczy tego co zrobiliśmy. Trzeba być dzielnym, dawać odpór losowi. „Lepiej być człowiekiem śmiałym niż oględnym, bo

(…)

… jest to szkoła skutecznego działania. Dobra polityka to polityka nastawiona na osiągnięcie wyznaczonych celów. Skuteczność jest jedynym kryterium przez pryzmat, którego powinno ocieniać politykę. Moralność nie jest kryterium przez które określamy działania polityczne. Machiavelli oddzielił politykę od religii, teologii, moralności. Polityka to odrębna dziedzina ludzkiego działania. Człowiek ma wybierać…
… ma dysponować armią, bo ta armia się konieczna żeby zjednoczyć Włochy. Najemni żołnierze to jest największe zło jakie trapi Italię. Machiavelli miał bardzo zły stosunek do najemników. Te wojska najemne to nie jest dobrze zorganizowana i trzeźwa armia, a jest to banda rozpustników i pijaków. Robotnikiem najemnym zostaje ten kto uciekł z domu, zaczął pić, a jak już wydał całą kasę to zaciągnął się do wojska…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz