W,ANATOMIA,BUDOWĘ,MOŻLIWOŚCI RUCHOWE I ZABEZPIECZENIA WIĘZADŁOWE STAWÓW PROMIENIOWO - ŁOKCIOWYCH i PISZCZELOWO - STRZAŁKOWYCH. STAWY PROMIENIOWO - ŁOKCIOWE:
BLIŻSZY: staw ten jest jedną z części stawu łokciowego. Tworzy go wcięcie promieniowe kości łokciowej oraz obwód stawowy głowy kości promieniowej. Torebka stawowa tego stawu obejmuje razem trzy części stawu. Więzadła wzmacniające to połączenie to: więzadło pierścieniowate; więzadło czworoboczne.
DALSZY: panewka tego stawu utworzona jest przez wcięcie łokciowe kości promieniowej, a wypukła powierzchnię stawu stanowi obwód stawowy głowy kości łokciowej. Do stawu promieniowo - łokciowego dalszego należy także krążek stawowy, który przylega do dolnej powierzchni głowy kości łokciowej. Oddziela on jamę stawu promieniowo - łokciowego dalszego od jamy stawu promieniowo - nadgarstkowego. Torebka stawowa luźna, ale mocna i najgrubsza po stronie grzbietowej. Czynnościowo oba stawy są stawami sprzężonymi i należą do stawów typu obrotowego. Oś ruchu obrotowego jest wspólna dla obu stawów i przebiega przez środek głowy kości promieniowej, dalej biegnie skośnie przez błonę międzykostną i u dołu przez głowę kości łokciowej. Ruchy, które odbywają się w tych stawach to ruchy nawracania i odwracania przedramienia o zakresie łącznym ok.. 140 stopni.
STAW PISZCZELOWO - STRZAŁKOWY: łączy powierzchnię stawową głowy strzałki z powierzchnią stawową strzałową piszczeli. Torebka stawowa jest silna i napięta wzmocniona: więzadłem przednim i tylnym głowy strzałki. Jest to staw płaski, półścisły o bardzo małej ruchomości.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)