Analogowe układy elektroniczne - pytania testowe

Nasza ocena:

4
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analogowe układy elektroniczne - pytania testowe - strona 1

Fragment notatki:


PYTANIA TESTOWE Z „ANALOGOWYCH UKŁADÓW ELEKTRONICZNYCH cz.II” Generator LC lub RC generuje na swoim wyjściu przebieg sinusoidalny ponieważ:
a). Warunek generacji jest spełniony tylko dla jednej określonej częstotliwości. b). W układzie zastosowano obwód rezonansowy.
c). W układzie zastosowano obwód selektywny.
d). Ponieważ obwód rezonansowy ma dużą dobroć.
e). Ponieważ wzmacniacz ma duże wzmocnienie.
Generatory Colpitts'a i Hartleya. Która z podanych informacji jest prawdziwa?
a). Zarówno generatory Colpitts'a, jak i generatory Hartleya mogą być zasilane szeregowo lub równolegle przez dławik w.cz.
b). Generatory Colpitts'a i Hartleya mogą być zasilane szeregowo.
c). Generatory Hartleya mo gą być zasilan e szeregowo lub równolegle przez dławik w.cz., a g enerator y Colpitts'a równolegle przez dławik w.cz. d). Generatory Hartleya może być zasilany tylko szeregowo, a generator Colpitts'a tylko równolegle przez dławik w.cz.
e). Generatory Colpitts'a i Hartleya nie wymagają napięć zasilających.
Generatory kwarcowe. Która z podanych informacji jest prawdziwa?
a). W generatorach Pierce'a rezonator wykorzystany jest jako selektywny element sprzęgający o małej rezystancji (praca przy pulsacji ).
b). W generatorach Pierce ' a rezonator k warcowy pracuje jako zastępcza indukcyjność , o wartości szybko rosnącej z częstotliwością (praca w przedziale pulsacji ) . c). W generatorach Butlera rezonator kwarcowy pracuje jako zastępcza indukcyjność , o wartości szybko rosnącej z częstotliwością (praca w przedziale pulsacji ). d). Generatory Pierce'a charakteryzują się większą stałością częstotliwości niż generatory Butlera.
d). Główny wpływ na niestałość częstotliwości w generatorach kwarcowych ma zmiana parametrów układu zasilającego generator.
Generatory RC ze sprzężeniem zwrotnym. Która z podanych informacji jest prawdziwa?
a). W porównaniu z generatorami LC, generatory RC mają lepszą stałość częstotliwości, a także generują sygnał o bardzo małych zniekształceniach i umożliwiają przestrajanie częstotliwości w stosunku 1 : 10 na jednym podzakresie.
b) W generatorze CR z mostkiem Wiena, ujemne sprzężenie zwrotne realizowane jest poprzez gałąź selektywną typu połowa mostka Wiena, a dodatnie sprzężenie zwrotne poprzez nieliniowy dzielnik rezystancyjny w celu stabilizacji amplitudy drgań.
c). częstotliwość w tych generatorach jest odwrotnie proporcjonalna do pierwiastka z iloczynu : . d). W generatorze CR z mostkiem podwójne TT, ujemne zwrotne realizowane jest poprzez gałąź selektywną typu podwójne TT, a

(…)

… Hz.
d). FVCO = 800,05 MHz, a jej dokładność również wynosi 1 ppm., tj ~ ± 800 Hz.
e). FVCO = 960,03 MHz, a jej dokładność również wynosi 1 ppm., tj ~ ± 960 Hz.
W dwupołówkowym prostowniku Graetza z obciążeniem rezystancyjno-pojemnościowym (stała czasowa obciążenia τ = RC >> 20 ms), zasilanym z sieci 230 V poprzez transformator sieciowy o przekładni obniżającej n = 23 (pominąć rezystancje uzwojeń i diod) średnia wartość napięcia na rezystancji obciążenia w przybliżeniu wynosi:
a). 10 V
b). 5 V
c). 14 V
d). 7 V
e). 28 V
W prostowniku trójfazowym z obciążeniem rezystancyjno-indukcyjnym (stała czasowa obciążenia τ = L/R >> 20 ms ), zasilanym bezpośrednio z sieci 3x230 V średnia wartość napięcia na rezystancji obciążenia w przybliżeniu wynosi:
a). 269 V
b). 191 V
c). Za mało danych dla wyznaczenia…
… częstotliwościowych.
b). Każdy komparator w fazie autokomensacji, kiedy jest skonfigurowany w układ wtórnika napięciowego, wymaga kompensacji charakterystyk częstotliwościowych.
c). Komparator zrealizowany w formie dwustopniowego wzmacniacza operacyjnego, w fazie autokomensacji, kiedy jest skonfigurowany w układ wtórnika napięciowego, wymaga kompensacji charakterystyk częstotliwościowych.
d). Autozerowanie…
… śledzenia do fazy zatrzaskiwania i wywoływany przez ładunek potrzebny do załączenia tranzystorów w obwodzie dodatniego sprzężenia zwrotnego, a także przez ładunek który musi być usunięty z wyłącznych tranzystorów w obwodzie śledzącym.
Komparatory z histerezą odwracającą i nieodwracającą zostały zrealizowane na wzmacniaczach operacyjnych, w których VOL = ‒ 4 V; VOH = + 4 V; R1 = 5,5 kΩ ; R2 =
= 50 kΩ…
…‒ = ‒ 0,2 V
VTRP+ = 0,22 V; VTRP‒ = ‒ 0,22 V
Z jaką stałą czasową i o ile zmieni się napięcie sterujące na wejściu generatora VCO przy skokowym zwiększeniu częstotliwości synchronizującej od 300 kHz do 340 kHz pętli pierwszego rzędu o parametrach:
; a). τ = 2 ms ; ΔUO= 0,5 V b). τ = 0,5 ms ; ΔUO = 1 V
c). τ = 0,25 ms ; ΔUO = 0,4 V
d). τ = 0,2 ms ; ΔUO = ‒ 0,5 V
e). τ = 0,4 ms ; ΔUO = ‒ 0,5 V
Ile wynosi…
… zakres trzymania pętli fazowej, w której zastosowano : wzmocnienie generatora VCO: kG = 2π∙ 1 [rad] [MHz] [1/V]; wzmocnienie detektora fazy: kD = 50∙ 10−4 [V/rad]; transmitancja filtru H(ω = 0) = 1.
a). b). c). d). e). W przedstawionych generatorach VCO na tranzystorach MOSFET:
a). Źródło prądowe zapewnia niską impedancję węzła dołączonego do rezonatora, a przez to odsprzęga szynę zasilania lub masy od rezonatora.
b). Zastosowane źródła prądowe ustalają spoczynkowe punkty pracy, dzięki czemu zapewniono ograniczenie amplitudy generowanego napięcia, zabezpieczając przez to wchodzenie tranzystorów w obszar triodowy, co mogłoby powodować wzrost szumów fazowych.
c). Zazwyczaj źródło prądowe stosuje się od strony szyny masy, co pozwala na zmniejszenia wrażliwości generowanej częstotliwości generatora VCO…
… określoną funkcję modulującą dla różnych rodzajów modulacji AM: dwuwstęgowej, jednowstęgowej, z falą nośną i bez fali nośnej:
Funkcja modulująca
a).
AM DSB AM DSB SC
AM SSB SC górna wstęga
AM SSB SC dolna wstęga
b).
AM DSB AM DSB SC
AM SSB SC dolna wstęga
AM SSB SC górna wstęga
c).
AM DSB SC
AM DSB AM SSB SC górna wstęga
AM SSB SC dolna wstęga
d).
AM DSB SC
AM DSB AM SSB SC dolna wstęga
AM SSB SC górna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz