Analizy ekonomiczne

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analizy ekonomiczne - strona 1 Analizy ekonomiczne - strona 2

Fragment notatki:

Analiza odnosząca się do działalności gospodarczej nosi ogólną nazwę analizy ekonomicznej. Z punktu widzenia przedmiotowego należy wyróżnić w niej przede wszystkim:
analizę makro- i mikroekonomiczną
analizę finansową i techniczno-ekonomiczną
Analiza makroekonomiczna obejmuje badania i ocenę wielkości ekonomicznych zagregowanych, a więc ujmowanych głównie dla całej gospodarki narodowej. Analiza mikroekonomiczna natomiast dotyczy badania i oceny działalności takich podmiotów gospodarczych, jak przedsiębiorstwo, gospodarstwo domowe czy pojedyncze osoby.
Analiza finansowa to wielkości ekonomiczne w wyrażeniu pieniężnym, w tym stan majątkowo-kapitałowy, wyniki finansowe oraz ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa.
Analiza techniczno-ekonomiczna natomiast oparta jest przede wszystkim na wielkościach ekonomicznych w wyrażeniu rzeczowym lub osobowym i jedynie uzupełniająco wzbogacana ujęciami finansowymi.
Zależnie od zakresu przedmiotowego i czasowego na uwagę zasługuje wyróżnienie analiz:
a) bieżących
b) problemowych
c)rocznych.
Ad. a)
Analizy bieżące służą potrzebom operatywnego zarządzania. Chodzi w nich w szczególności o to, aby informacje o negatywnych skutkach pewnych zdarzeń gospodarczych zainteresowane komórki przedsiębiorstwa i jego kierownictwo uzyskiwali i wykorzystywali w czsie umożliwiającym dokonanie ewentualnych korekt, zapewniających prawidłowy tok dalszej działalności. Analizy oparte są na bieżących danych ewidencyjnych lub sprawozdaniach krótkoterminowych (przejściowych - interim reports).
Ad. b)
Analizy problemowe dotyczą wybranych zagadnień uznanych za najważniejsze lub najtrudniejsze dla dalszej działalności przedsiębiorstwa. Wszechstronne poznanie danego problemu powinno pomóc w usprawnieniu procesu zarządzania oraz podejmowaniu uzasadnionych ekonomicznie decyzji. Analizy problemowe przeprowadzane są zazwyczaj w dowolnym czasie, na podsatwie doraźnie grupowanych materiałów źródłowych, przez specjlanie powołane zespoły pracowników lub specjalistów spoza przedsiębiorstwa.
Ad. c)
Analizy roczne mają najważniejsze znaczenie. Służą ocenie działalności przedsiębiorstwa i jego kierownictwa w podsatwowym okresie rozliczeniowym. Oparte sa na rocznych sprawozdaniach finansowych (annual financial reports). Analizy roczne z jednej strony umożliwiać powinny ocenę stanu i wyników finansowych na koniec roku, z drugiej zaś tworzyć przesłanki do ukierunkowania dalszej działalności przedsiębiorstwa. Są one także podstawą merytoryczną do zatwierdzania sprawozdania z rocznej działalności przedsiębiorstwa oraz podziału osiągniętych nadwyżek (w tym dywidend).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz