ANALIZA PRZYCZYNOWO-SKUTKOWA RENTOWNOŚCI KAPITAŁU WŁASNEGO
Model Du Pointa
(Zysk netto/KW)=(ZN/sprzedaż)x(sprzedaż/aktywa)x(aktywa/kapitał własny)
1.wsk -ROE; 2.wsk. - ROS; 3.wsk. - obrotowość aktywów (produktywność); 4.wsk. - mnożnik kapitału własnego (j. = 2 to 50%KW i 50%KO)
Im wyższy poziom wsk. tym zadłużenie większe
Im wyższy tym lepiej - im wyższa rentowność sprzedaży tym wyższa rentowność kap. Wł.
Im wyższe zadłużenie tym wyższa rentowność kapitału własnego - może być prawdą, ale nie musi. Nie każdy wzrost zadłużenia prowadzi do wzrostu rentowności. Warunkiem koniecznym jest pozytywny efekt dźwigni finansowej. Pozytywny efekt dźwigni finansowej oznacza zaś, że rentowność kapitału całkowitego jest od kosztu kapitału obcego.
Własności:
Nie przedstawia należycie wpływu dźwigni finansowej
Abstrahuje od polityki fiskalnej państwa
Elementem wnioskowania w ramach modelu Du Pointa jest dwuczynnikowy model stopy zwrotu z aktywów (ROA), który prezentuje się następująco:
Zysk operacyjny/aktywa= zysk operacyjny/sprzedaż x sprzedaż/aktywa (wykres zeszyt) Polskie przedsiębiorstwa stają się bardziej spółkami A czy B (z wykresu)? Idziemy do góry czy na dół krzywej obojętności?
Przedsiębiorstwo A - rentowność sprzedaży jest wyższa; B - niższa rentowność sprzedaży, ale B ma wyższy poziom majątku (aktywów) rotacja większa. (wyższa sprawność zarządzania majątkiem)
(…)
… kap. Wł.
Im wyższe zadłużenie tym wyższa rentowność kapitału własnego - może być prawdą, ale nie musi. Nie każdy wzrost zadłużenia prowadzi do wzrostu rentowności. Warunkiem koniecznym jest pozytywny efekt dźwigni finansowej. Pozytywny efekt dźwigni finansowej oznacza zaś, że rentowność kapitału całkowitego jest > od kosztu kapitału obcego.
Własności:
Nie przedstawia należycie wpływu dźwigni…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)