analiza otoczenia konkurencyjnego w branży budowlanej-praca zaliczeniowa na ćwiczenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 854
Wyświetleń: 8043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
analiza otoczenia konkurencyjnego w branży budowlanej-praca zaliczeniowa na ćwiczenia - strona 1 analiza otoczenia konkurencyjnego w branży budowlanej-praca zaliczeniowa na ćwiczenia - strona 2 analiza otoczenia konkurencyjnego w branży budowlanej-praca zaliczeniowa na ćwiczenia - strona 3

Fragment notatki:

Tytuł pracy to: analiza otoczenia konkurencyjnego w branży budowlanej. Zajęcia prowadzone są na Politechnice Świętokrzyskiej, prowadzi je dr Anna Walczyk. Dokument ma 19 stron i składa się z takich części jak: charakterystyka sektora budowlanego, nazwa sektora, wzrost produkcji budowlanej w Polsce, większy optymizm w sektorze budowlanym, ocena obecnej sytuacji na polskim rynku budowlanym (diagram kołowy), dobra sytuacja finansowa firm budowlanych, wzrost Indeksu Koniunktury Budowlanej PMR, groźba pojawienia się nowych konkurentów na rynku, atrakcyjność sektora, groźba pojawienia się substytutów, siła oddziaływania głównych dostawców, siła oddziaływania głównych nabywców, podsumowanie analizy, ocena punktowa atrakcyjności sektora.

POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA
W KIELCACH
PRACE WYKONALI:
Pasternak Damian
Poniewierka Błażej
Gr. 401 Charakterystyka sektora budowlanego.
Nazwa sektora.
Według Polskiej Klasyfikacji Działalności branży budowlanej nadano:
SEKCJA F BUDOWNICTWO
DZIAŁ 45 BUDOWNICTWO. Sektor budowlany w Polsce jest sektorem średnio atrakcyjnym w fazie stabilizacji. Bardzo duży wpływ na ten sektor mają regulacje prawne państwa, przemiany społeczno-polityczne, niepewność polityczna, napływ inwestycji zagranicznych, dostępność tanich kredytów i wiele innych czynników makroekonomicznych. Przystąpienie Polski do struktur UE spowodowało zrównanie przepisów prawa również budowlanego i wprowadzenie 22% VAT-u na budownictwo. Wzrost VAT-u ze stawki 7% na 22% tj. o 15 punktów bazowych miało znaczący, hamujący wpływ na spowolnienie przyrostu nowo oddanych budynków.
Branża budowlana na początku lat dziewięćdziesiątych przechodziła ostry kryzys, który przerodził się w stagnację w okresie 1993-1994. Przejawem tej stagnacji była między innymi niska dynamika wzrostu zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe. Dodatkowo w powyższych latach wzrosła liczba firm działających w tej branży, wpłynęło to na zaostrzenie konkurencji orz wyniki finansowe firm budowlanych. Wiele firm budowlanych zaczęło ponosić straty.
Lata 1995 i 1996 są okresem ożywienia w branży budowlanej. Postępujący wzrost gospodarczy oraz wzrost nakładów inwestycyjnych na budownictwo spowodował znaczną poprawę sytuacji w branży.
Wzrost produkcji budowlanej w Polsce
Po gwałtownym załamaniu na początku 2009 r., nastroje w branży budowlanej stopniowo się poprawiają. Firmy budowlane w ocenie sytuacji rynkowej oraz własnej kondycji są bardziej optymistyczne niż pół roku wcześniej. Dzięki intensywnej realizacji projektów inżynieryjnych, produkcja budowlano-montażowa w 2009 r. zanotuje co najmniej 5% wzrost, który w 2010 r. zwiększy się do ok. 8%. Większy optymizm w sektorze budowlanym Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą PMR na potrzeby raportu „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2009. Analiza porównawcza województw i prognozy rozwoju na lata 2009-2012” przyniosło pewną poprawę nastrojów wśród największych firm budowlanych w Polsce. Jednak w ocenie sytuacji rynkowej firmom bardzo daleko jeszcze do poziomu optymizmu notowanego w latach 2006-2008.

(…)

… koszty wykonawstwa.
Ochłodzenie koniunktury gospodarczej spowodowało pojawienie się dawno nie widzianych w branży budowlanej zagrożeń.
Teraz, w czasie spowolnienia gospodarczego, oprócz wspomnianego już silnego wzrostu konkurencji, bardzo istotnym zagrożeniem stały się dla spółek budowlanych utrudnienia w dostępie do kredytów inwestycyjnych
W obecnej sytuacji rośnie znaczenie zatorów płatniczych, jako czynnika utrudniającego działalność spółek budowlanych. Warto przypomnieć, że poprzedni kryzys w budownictwie z początku dekady spowodowany został w znacznej mierze właśnie zatorami płatniczymi. Wiele firm upadło wówczas ponieważ nie były w stanie ściągnąć należności od kontrahentów.
Sektor średnio atrakcyjny
Atrakcyjność inwestycyjna sektora budowlanego oceniana jest jako średnia. Budownictwo…
…, Targi w Centrum Targowym Kielce, itp.
Siła oddziaływania głównych dostawców - średnia.
Na rynku polskim występuje bardzo duża liczba firm dostarczających materiały budowlane, które możemy podzielić ze względu na zasięg działania: miejscowe, lokalne, ogólnopolskie. Głównymi dostawcami firmy Fakt są:
Cementownia Nowiny Sp. z o.o.
Zakłady Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica S.A.
Lafarge Kruszywa sp…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz