To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Metody rentgenowskie cd........
Absorpcja
Promieniowanie rentgenowskie przechodzi przez materię, podobnie jak promieniowanie widzialne (optyczne), różnica polega na tym, że w przypadku promieniowania widzialnego absorpcja zależy od budowy cząstki absorbującej, zaś w przypadku widma rentgenowskiego absorpcja zależy tylko od rodzaju atomów tworzących cząsteczkę.
W widmie emisyjnym rentgenowskim obserwuje się serie ostrych linii spektralnych z których każda posiada krótkofalową granicę. Widmo absorpcyjne rentgenowskie jest widmem ciągłym, w którym występują tzw. progi absorpcji.
Współczynnik absorpcji zależy od:
- liczby porządkowej pierwiastka, jego masy molowej i długości fali widma
W przypadku substancji złożonych współczynnik absorpcji jest sumą iloczynów współczynników absorpcji składników i ułamka wagowego tych składników:
μ = Σ μiWi Emisyjne widmo rentgenowskie jest rzadko wykorzystywane w pomiarach analitycznych z powodu trudności technicznych, dlatego, że materiał analizowany trzeba by umieścić w anodzie lampy.
Widmo absorpcyjne rentgenowskie służy do badań strukturalnych i używa się go do identyfikacji struktur.
Fluorescencja rentgenowska- jest to absorpcja + emisja
Fluorescencja rentgenowska- jest szybką, niedestrukcyjną jakościową i ilościową metodą oznaczania pierwiastków w ciałach stałych i cieczach.
XRF (A)
X- Rain- Fluoresces
Mechanizm powstawania widma:
Wiązka elektronów uderza w anodę
Powstaje promieniowanie rentgenowskie (emisja pierwotna) λp Promieniowanie emisyjne pierwotne pada na próbkę i jest absorbowane przez atomy
Próbka emituje promieniowanie wtórne λw λw - to promieniowanie rejestrujemy, pochodzi ono od poszczególnych pierwiastków wchodzących w skład próbki i służy nam ono do identyfikacji i oznaczania ilości pierwiastka. Każdy pierwiastek ma swoje charakterystyczne widmo, które służy za podstawę w analizie jakościowej i ilościowej.
λi, I- w analizie jakościowej bierzemy pod uwagę długość i intensywność widma
I- w analizie ilościowej intensywność.
Skala jest w kątach 2θ lub w eV
Wyróżniamy dwie metody (techniki) fluorescencji rentgenowskiej:
Metoda fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją długości fali WDXRF
Metoda fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii EDXRF.
Jako źródła wzbudzenia widma rentgenowskiego pierwotnego używa się:
Wiązki elektronów (typowa lampa rentgenowska)
(…)
… jest wysoka, zwykle przyjmuje się, że jest równa 0,1% jeśli chodzi o RSD. Precyzja pomiarów zależy od liczby zliczeń dla rejestrowanego sygnału analitycznego. W metodach rentgenowskich jako detektory stosuje się różnego typu liczniki. Największa czułość pomiarów i najniższe granice wykrywalności są dla pierwiastków o liczbach atomowych od 21- 58. Najniższa czułość jest dla pierwiastków takich jak beryl, bor. Dokładność metod fluorescencji rentgenowskiej jest niższa niż w przypadku metod wymagających roztwarzania próbki.
Dyfrakcja rentgenowska i jej zastosowanie.
Promieniowanie rentgenowskie padając na atom pobudza do drgań jego elektrony, które rozpraszają promieniowanie rentgenowskie. Dyfrakcję promieni rentgenowskich dokonuje się na kryształach w których odległości między płaszczyznami usiecionymi są rzędu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)