Analiza kosztu kapitału w przedsiębiorstwie- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza kosztu kapitału w przedsiębiorstwie- opracowanie - strona 1 Analiza kosztu kapitału w przedsiębiorstwie- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Analiza kosztu kapitału w przedsiębiorstwie
Na koszt można spojrzeć z punktu widzenia rachunkowości (rachunek zysków i strat), w kategoriach podatkowych (koszty uzyskania przychodów), z punktu widzenia kosztów utraconych korzyści (koszty alternatywne związane z wyborem działalności przedsiębiorstwa i rezygnacji z innej), koszt kapitału jako parametr decyzyjny związany z wyborem struktury kapitału i kierunku jego alokacji.
Koszt kapitału - stopa zwrotu oczekiwana przez kapitałodawcę przy danym poziomie ryzyka wymuszająca określony kierunek alokacji tego kapitału (taki kierunek gdzie koszt kapitału jest równy stopie zwrotu z osiągnięcia tego kapitału.
Koszt kapitału - to stopa zwrotu w przedsiębiorstwie konieczna do zachowania jego rynkowej wartości.
Średni ważony koszt kapitału WAAC odpowiadający określonej strukturze kapitału jest ustalany i oceniany w następujący sposób (zależy od):
oceny indywidualnego kosztu kapitału, czyli:
oceny kapitału obcego
oceny pozyskanego kapitału własnego (związanego z emisją akcji)
oceny kosztu zysku zatrzymanego.
Oceny udziału poszczególnych elementów kapitału w kapitale ogółem.
Koszt kapitału obcego ustalany jest w oparciu o następującą formułę:
gdzie:
r - stopa procentowa związana z kapitałem obcym (jego pozyskaniem) odsetki=koszt uzyskania przychodu
(1-T) skorygowanie o efekt tarczy podatkowej
T- stopa podatku dochodowego.
Koszt kapitału własnego wynika z modelu CAPM:
gdzie:
R0 - stopa zwrotu z ryzykiem zerowym
() - ryzyko z rynku akcji skorygowane o beta czyli indywidualną ocenę ryzyka spółki x.
Koszt zysków zatrzymanych wynika z zasady kosztów utraconych korzyści przez właścicieli związanych z indywidualnym inwestowaniem zysków na rynku kapitałowym przy porównywalnym ryzyku.
Pełną porównywalność ryzyka zapewniają akcje tego samego przedsiębiorstwa.
Kalkulacja i ocena kosztu kapitału w przedsiębiorstwie jest niezbędna głównie dla oceny projektów inwestycyjnych finansowanych tymi elementami kapitału.
WAAC wyznacza minimalny wymagalny poziom rentowności inwestycji realizowanych przez to przedsiębiorstwo. Wyznacza bowiem poziom stopy dyskontowej, która powinna być zastosowana przy ocenie efektywności projektów inwestycyjnych (spodziewane korzyści dyskontujemy WAAC - gdy będą dodatnie oznacza to, że dany projekt może być zrealizowany).
Analiza i ocena struktury kapitału z wykorzystaniem informacji bilansowych obejmuje:
ocenę wskaźników udziału kapitału własnego i obcego w pasywach ogółem:

(…)

… przedsiębiorstwa do obsługi długu z nadwyżki finansowej (potencjalna zdolność przedsiębiorstwa do obsługi długu): zdolność przedsiębiorstwa do obsługi długu z przepływów pieniężnych (faktyczna zdolność do obsługi długu): ocenę stopnia zachowania optymalnego poziomu zadłużenia w przedsiębiorstwie i związanych z tym warunków osiągnięcia dodatniego efektu dźwigni finansowej.
Efekt dźwigni finansowej wynika z wykorzystania kapitału obcego jako czynnika pozwalającego na wzrost rentowności kapitału własnego (uzyskanie, wzrost korzyści dla właściciela).
Warunkiem osiągnięcia dodatniego efektu dźwigni finansowej jest zachowanie następującej relacji: (stopa zysku lub rentowność całkowita kapitału mierzona zyskiem operacyjnym) > stopy oprocentowania kapitału obcego (bez tarczy podatkowej) lub kosztu katpitału obcego…
… przedsiębiorstwa do obsługi długu z nadwyżki finansowej (potencjalna zdolność przedsiębiorstwa do obsługi długu): zdolność przedsiębiorstwa do obsługi długu z przepływów pieniężnych (faktyczna zdolność do obsługi długu): ocenę stopnia zachowania optymalnego poziomu zadłużenia w przedsiębiorstwie i związanych z tym warunków osiągnięcia dodatniego efektu dźwigni finansowej.
Efekt dźwigni finansowej wynika…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz