Analiza filmu o przemocy "Gniazdo os"

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza filmu o przemocy Analiza filmu o przemocy

Fragment notatki:


Wybrany film : Gniazdo Os
Film Steve'a Buscemi pod tytułem „Gniazdo Os” to obraz ukazujący normalne życie w zakładzie karnym gdzie roi się od występków wykraczających poza normalne zachowanie. Na porządku dziennym jest stosowanie przemocy, zarówno siłowej jak i psychicznej. W opisywanym przeze mnie więzieniu (jak i w większości innych) możemy np. zaobserwować moralno - psychologiczną stronę przemocy, gdzie przykładowy Buck Rowan (w tej roli Tom Arnold) nie liczy się z uczuciami oraz interesami swojej ofiary - Rona Deckera i chce go wykorzystać do spełnienia swoich potrzeb. Chodziło tu mianowicie, o wykorzystanie seksualne młodego i ładnego więźnia. W takiej samej sytuacji znajdują się wszyscy więźniowie, którzy w zakładzie nie mają po swojej stronie kogoś wpływowego by się za nim wstawił. Taka osoba automatycznie staję się, wbrew swojej woli, „cwelem” i taką opinię ma do końca swojego wyroku (czasami nawet jeszcze po powrocie do zakładu). Filmowe „cwele” znane są z tego, że muszą podporządkować się silniejszemu, wszędzie muszą chodzić ze swoim oprawcą i są na ich każde skinienie.
Paczka Earla Copena (Willem Dafoe) - długiego stażem więźnia, budzi w zakładzie szacunek. Dzięki temu mogą stosować socjotechnikę twardą choć z domieszką miękkiej (szczególnie jeśli chodzi o Copena). W więzieniu mają posłuch i inni starają się im podporządkować. Stosują przymus, głównie słowny ale jeżeli to nie skutkuje, też siłowy. Mimo swojej wysokiej pozycji w hierarchii więziennych stosunków, Earl Copone wydaje się nie do końca pozbawionym resztek człowieczeństwa więźniem, który dodatkowo postanawia zaopiekować się nowym, niezbyt pasującym „nabytkiem” - Ronem Deckerem, w zamkniętych kratach (który trafił za nie za posiadanie i handel narkotykami).
Jak pisałam na początku stosowanie przemocy jest na porządku dziennym. Szczególnie fizyczna jest nadużywana. W więzieniu nie jest to tylko akt, który ma zagrozić bezpieczeństwu lub zdrowiu innych ale często też pokazanie swojej siły. Jest to swego rodzaju prezentacja samego siebie, czasami połączone z przestraszeniem potencjalnych oprawców. Przykłady użycia przemocy fizycznej z opisywanego filmu to np. bójki na spacerniaku, wbijanie noża w plecy ( z powodu np. sprzeczek o podłożu finansowym), bójki o narkotyki i wpływy. W dramacie mogliśmy zaobserwować też sytuację, w której paczka Copena dowiedziała się o tym, że inny więzień jest w posiadaniu używek. Więzień nie chciał się nimi podzielić więc w stosunku do niego został zastosowany szantaż i zastraszenie. Ludzie zastraszeni boją się o to czy przetrwają do jutra, więc od razu spełniają żądania drugiej strony.
Człowiek w więzieniu się zmienia, nawet jeżeli nie ma z początku złych zamiarów, musi się przystosować do życia w tamtejszych warunkach. Spowodowane jest to m.in. przemocą psychiczną, która ma destrukcyjne oddziaływanie na psychikę więźnia. Brak zaufania, niepewność i strach zamieniają „słabsze” psychicznie osoby, w bezbronny i główny cel gwałcicieli lub osób szukających wyzwań.


(…)

…, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Uprzedzeń ciężko się pozbyć, dlatego tak często są przyczyną bójek i zaczepek w zakładach karnych. Założenie, że któraś z grup jest lepiej traktowana niż druga, nie pomaga. Często nie istnieje nawet powód do bójki ale więźniowie sami się nakręcają. Gdy zginie przypadkowo biały skazaniec z rąk czarnego, od razu jest to traktowane jako akt przemocy wymierzony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz