Analiza ekonomiczna - test - Sprawozdanie finansowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 763
Wyświetleń: 6671
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza ekonomiczna - test - Sprawozdanie finansowe - strona 1

Fragment notatki:


Na egzaminie będzie test wielokrotnego wyboru z wariantami a-d, z czego nie będzie pytań, w których żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. Przynieść ze sobą małe kartki - mniejsze niż format A4 bo na nich będziemy pisać odpowiedzi (nr pytania i który wariant(y) wybieramy). Przy niepełnych odpowiedziach, tzn jeśli wskażemy nie wszystkie lub częściowo prawidłowe odpowiedzi, będzie brane pod uwagę to, czy kierowaliśmy się logicznym myśleniem, czyli np. błąd typu wartość brutto zamiast netto w bilansie dyskwalifikuje całe pytanie, za błąd typu wartość średnia czy stan na dany dzień może z kolei dać nam punkty częściowe.
Na pewno będzie bilans - 2-3 pytania, szczegółowo, na to profesor kazał położyć szczególny nacisk, na budowę bilansu i na niuanse - np, ze są w nim wartości netto, a nie brutto. Nie będzie pytań z przepływów - bo to należy raczej do analizy finansowej.
Przykłady pytań:
Źródła informacji wewnętrznej przedsiębiorstwa - chodziło o to by wymienić elementy sprawozdania finansowego i nie zapomnieć o informacji dodatkowej
Co to jest sprawozdawczość finansowa
Z bilansu możemy dowiedzieć się o: (tu pamiętać, że zawsze w bilansie jest wartość netto)
Wartości brutto środków trwałych (ŚT)
Wartości zobowiązań
Wartości należności krótkoterminowych
Wielkości zapasów
Z bilansu dowiesz się o:
Wartości netto ŚT
Wartości netto zysku
Wartości brutto zysku
Wartości strat z działalności
Jaki rodzaj analizy zastosujesz aby kompleksowo ocenić firmę
Odpowiedź to: analiza kompleksowa - kazał zwrócić uwagę, żeby umieć kojarzyć fakty i wyciągnąć odpowiedź z pytania, jeśli to możliwe Jaki rodzaj analizy zastosujesz aby podjąć decyzję dotyczącą firmy? - analiza decyzyjna
Metody szczegółowe:
Jeśli badasz równomierność produkcji, to jaką metodę zastosujesz? - metodę przekroju czasowego
Jeśli chcesz ocenić rozmiary zjawiska w czasie - metodę porównawczą
Jeśli będzie pytał o analizę ekonomiczną - co to jest i czemu służy, trzeba zwrócić uwagę na słowo „logiczne” - badamy tylko zjawiska, które mają na siebie wpływ, które można wyjaśnić w logiczny sposób (czyli nie np. liczbę urodzeń i przylot bocianów)
Bazy porównawcze - jakie bazy porównawcze przyjmujesz w metodzie porównań
Jeśli chcesz ocenić wartość początkową (lub inaczej brutto), to skąd weźmiesz informację? (trzeba pamiętać, że w bilansie są wartości netto)
Patrząc na wartość umorzenie (zużycia) - to informacja uzupełniająca do bilansu
Wskaźnik wyposażenia ogólnego informuje o:
Wyposażeniu
Zużyciu
Rentowności
wielkości zysku
ze wskaźnika wyposażenia ogólnego możesz dowiedzieć się o: tutaj poda wzór bo nie kazał się ich uczyć, ale trzeba go rozumieć - czyli że we wzorze jest podane zatrudnienie przeciętne, a nie na dany dzień) ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz