altany

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
altany - strona 1 altany - strona 2

Fragment notatki:

Halina Oleksyn. Notatka składa się z 2 stron.
Wykład 6
ALTANY - budowle ogrodowe o lekkiej konstrukcji, często z ażurowymi ścianami z roślinami pnącymi. Altany mogą mieć bardzo różny kształt, dopasowywane są do stylu ogrodu i możliwości finansowych.
Najprostsze to zestawy do samodzielnego montażu. Altanę taką można zrobić z drewnianych desek i listew, sklejki, cegły i kamienia, elementów blaszanych lub żeliwnych. Najpierw zastanawiamy się, gdzie zlokalizować altanę, pod uwagę bierzemy - wielkość i ukształtowanie działki, powiązania z innymi elementami architektury - murki, schody. W przypadku, gdy roślinność tworzy układ regularny, wskazane jest położenie osiowe altany, kiedy mamy do czynienia z założeniem swobodnym wtedy lokalizacja powinna być widokowa. Ważną rolę odgrywa ukształtowanie terenu. W każdym przypadku ważne są perspektywy roztaczające się z altany. Pamiętajmy, że istotna jest również odległość od domu. Jeżeli postawimy ją zbyt daleko może się okazać, ze jest to uciążliwe. Jeżeli urządzimy w altanie miejsce do grillowania, dużym udogodnieniem będzie bliskość wody i prądu.
Metalowe konstrukcje - to najczęściej gotowe elementy. Ogrodowe konstrukcje z metalu to też pergole, łuki, które są bardzo stabilne. Utrzymuje się pod własnym ciężarem, a dla pewności mocowane są do podłoża za pomocą specjalnych kotwi. Taką konstrukcję z łatwością można przestawiać, albo ustawić na tarasie, wtedy zamiast kotwi używamy śrub i kołków rozporowych. Metalowe pręty są zabezpieczone antykorozyjnie, mogą być ocynkowane, malowane na dowolne kolory.
ŁAWKI OGRODOWE- materiał powinien być gładki, bez ostrych krawędzi. Siedzisko uformowane w sposób dostosowany do kształtu ciała ludzkiego. Najlepiej oparcie odchylone ku tyłowi. Wygląd dostosowany do rodzaju obiektów. Kształt możliwie prosty, barwa neutralna, ławki zielone są mało widoczne, najlepiej - jasnoszary, biały jasnobrązowy a elementy konstrukcyjne na ciemno. Ponadto ławka powinna łatwa w utrzymaniu jej w czystości. Materiał - gładki, łatwo zmywalny.
ŁAWKA BEZ OPARCIA - ustawią się ją w miejscu, gdzie przewiduje się krótki odpoczynek, obok schodów
ŁAWKI Z OPARCIEM - do wypoczynku
ŁAWKI OGRODOWE - mogą być przenośne, przymocowane okresowo, lub umieszczone na stałe. Konstrukcja jest najczęściej z drewna, przewiercona do podstawy o konstrukcji metalowej. Podstawa może być z rurek stalowych, kątowników lub może być odlana z żelaza. Podstawa ławek stałych - prefabrykaty z betonu. Elementy drewniane wiąże się z betonem za pomocą kształtowników stalowych. Części metalowe i drewniane nasyca się środkami grzybobójczymi i przynajmniej dwukrotnie maluje farbami. Części metalowe cynkujemy.
WYMIARY:
- dla dorosłych - bez oparcia: 35 (45) cm wys. I 40-50 cm szerokości, z oparciem - 35-40 cm wysokości i 40-50 szerokości, wys. oparcia 35-40 cm
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz