Alkoholizm jako kwestia społeczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 2247
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Alkoholizm jako kwestia społeczna - strona 1 Alkoholizm jako kwestia społeczna - strona 2

Fragment notatki:

ALKOHOLIZM JAKO KWESTIA SPOŁECZNA Alkoholizm w Polsce to przede wszystkim problemem nadmiernego picia napojów wysokoprocentowych. Dotyczy on zatem znacznie szerszej zbiorowości niż grupa problemowych i nałogowych alkoholików. Liczba osób nadużywających alkoholu w Polsce jest szacowana na około 2,8 - 3,5mln , z czego od 0,6 - 0,9mln jest uzależnionych. Znacznie więcej niż połowa alkoholu spożywana jest w Polsce przez ludzi w wieku 25-44 lata. Są to  głównie mężczyźni w okresie największej aktywności zawodowej .   Jednak największy wzrost zanotowano u młodych kobiet w przedziale wiekowym od 18-29 lat. Obecnie coraz więcej  kobiet przyznaje się do pierwszego kontaktu z alkoholem przed osiągnięciem 18 roku życia. W tej grupie wiekowej co dziesiąta kobieta spożywa alkohol w sposób destruktywny dla zdrowia. W ciągu ostatnich trzech lat  liczba takich kobiet zwiększyła się aż o 73%. W przypadku mężczyzn wzrost ryzykownie pijących był bardzo wysoki wśród osób bezrobotnych o 48%, ale także u osób w przedziale wiekowym 50-64 lata o 50%. W dzisiejszych czasach aż 16% Polaków zalicza się do grup pijących ryzykownie. Jeżeli chodzi o mężczyzn jest to powyżej 10 litrów a w przypadku kobiet 7,5 litra czystego alkoholu rocznie.
Polska należy do krajów europejskich o największej liczbie pijących oraz o najwyższym w świecie spożyciu napojów spirytusowych. Przeważająca większość alkoholu spożywana jest w postaci wódki. Jednak z uwagi na szybkie tempo wzrostu spożycia w ostatnich latach zarówno wina jak i piwa, udział wódki w ogólnym spożyciu napojów alkoholowych wskazywał tendencję malejącą.
W 2005 roku 1 mieszkaniec spożywał 80,7 l litra piwa, tj. o 1,3 litra więcej niż w roku ubiegłym oraz o 42,1 litra więcej niż w roku 1992. Jeżeli chodzi o wyroby spirytusowe 1 mieszkaniec spożywał w 2005 roku 2,5 litra i to jest o 1litr mniej w stosunku do roku 1992.
W ciągu ostatnich lat odnotowuje się, że średnie spożycie 100% alkoholu, a w tym zwłaszcza napojów spirytusowych, wzrosło prawie o 1/3; wódki o ponad 40%, a piwa o ok. 10%. „ Polska była krajem, który w 1937 roku legitymował się spożyciem nie większym niż 0,7 litra na jednego mieszkańca, jednak obecnie spożycie znacznie wzrosło do ponad 10 litrów”. Z roku na rok średnie spożycie na 1 mieszkańca nieustannie wzrasta . Najnowsze dane określają spożycie napojów alkoholowych na 10,5 litra 100% alkoholu na 1 mieszkańca. W Polsce zdecydowanie dominuje spożycie mocnych napojów alkoholowych, które stanowią 70% całości. Kwestia problemu jakim jest alkoholizm w Polsce z roku na rok ciągle wzrasta. Szczególnie  w przypadku dzieci i kobiet, które coraz częściej sięgają po alkohol, ale również mężczyzn w wieku 50-64 lata.
W Polsce kwestią problemów osób uzależnionych od alkoholu zajmuje się Państwowa

(…)

… mocnych napojów alkoholowych, które stanowią 70% całości. Kwestia problemu jakim jest alkoholizm w Polsce z roku na rok ciągle wzrasta. Szczególnie  w przypadku dzieci i kobiet, które coraz częściej sięgają po alkohol, ale również mężczyzn w wieku 50-64 lata.
W Polsce kwestią problemów osób uzależnionych od alkoholu zajmuje się Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARP), Polska Rada Ruchu Abstynenckiego, czy też Anonimowi Alkoholicy. Ponadto w każdym mieście i gminie zasiada pełnomocnik do spraw nałogów w miejskiej lub gminnej komisji. Także Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej służą pomocą ofiarom alkoholizmu jak i ich bliskim.
Z badań przeprowadzonych przez PARP wynika, że struktura spożycia napojów alkoholowych w Polsce wzrosła. Spożycie wyrobów spirytusowych wzrosło w 2005 roku o 3,1% w stosunku do roku 2000, a spożycie piwa o 4,2% w roku 2005 w stosunku do 2000. Jeżeli chodzi o spożycie wina i miodów pitnych w latach 2000-2005 odnotowano spadek o 7,3%.
Alkoholizm ma destrukcyjny wpływ na środowisko wychowawcze dzieci, zaniedbywanie pracy, porzucenie lub małą efektywność, często w konsekwencji bezrobocie  a także zaburzenia stosunków międzyludzkich i przestępczość. Wyodrębnia się wiele problemów, których bezpośrednią przyczyną jest alkoholizm. Należą do nich: problemy zdrowotne osoby uzależnionej, rodzinne, w pracy, związane z zakłócaniem porządku publicznego, ale także wypadki drogowe.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz