Alkoholizm i toksykomania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Alkoholizm i toksykomania - strona 1 Alkoholizm i toksykomania - strona 2

Fragment notatki:

3.3.2.2. Alkoholizm i toksykomania Obok nerwic i chorób psychosomatycznych, jako reakcje na stres (zwłaszcza chroniczny) pojawia się wzmożona konsumpcja alkoholu.
Kępiński - ludzie stosują różne formy autoterapii w celu zredukowania stresu i napięcia nerwowego. Najczęściej - uciekanie się do środków chemicznych (3 grupy)
leki psychotropowe (redukujące napięcie lękowe, pobudzające, wywołujące stany psychotyczne)
narkotyki alkohol (najczęściej stosowana w Polsce tzw. Autoterapia chemiczna)
Kraje zachodnie - częściej narkotyki, środki psychotropowe
Związek między stresem a alkoholizmem (Kępiński) Atrybuty stresu: nuda i pośpiech jako przeciwieństwo „zainteresowania”. Nuda powoduje negatywny stan emocjonalny i chęć ucieczki od tego stanu. Następuje mobilizacja układu wegetatywno-endokrynnego, co prowadzi do zmęczenia. Owo zmęczenie jest motywatorem do sięgnięcia po alkohol (cel: zredukowanie stanu). W skrócie: nuda --- negatywny stan emocjonalny i chęć ucieczki od niego --- mobilizacja układu wegetatywno-endokrynnego--- zmęczenie --- alkohol Jest to mechanizm psychologiczny w postaci błędnego koła: STRES-ALKOHOL-STRES. Jest to przyczyna neurastenicznego stylu picia - picie w małych dawkach, gdy człowiek jest zmęczony/rozdrażniony. Styl kont aktowy - sytuacje stresu społecznego (np. trema, nieśmiałość, lęk przed wystąpieniami publicznymi); małe dawki alkoholu; cel - wzrost poczucia więzi społecznej; poprawa samopoczucia. Przy dużych zahamowaniach psychicznych styl kontaktowy może się przekształcić w styl dionizyjski bądź heroiczny - wiążący się z upojeniem patologicznym.
Hochman; Brill - 5 wzorców konsumpcji narkotyków:
zażycie eksperymentalne
w celach towarzyskich i rekreacyjnych
okolicznościowo i sytuacyjnie
intensywnie
kompulsywnie Uzależnienie od narkotyków - wzorzec 4 i 5
Nizama - uzależnienie od kokainy - 11 stanów:
ciekawość
inicjacja
przyjemność
identyfikacja z grupą
prestiż w grupie
izolacja rodzinna
zachowania psychopatyczne
zachowania rytualne
zależność i tolerancja
ogólne pogorszenie zdrowia
zaburzenia osobowości o charakterze socjopatycznym
Johnosn - proces uzależnienia ma charakter progresywny i stresogenny. Paradoks: ucieczka od stresu w narkotyki, które stają się stresogenne - skutek: deterioracja psychiczna i często samounicestwienie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz