Algebra - zestaw 9

Nasza ocena:

4
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1344
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Algebra - zestaw 9  - strona 1

Fragment notatki:


ZESTAW 9 1. UZUPEŁNIĆ ZDANIE ORAZ OCENIĆ JEGO PRAWDZIWOŚĆ. Jeśli aksjomat (A9) KRZ ma postać ..............., to w trójwartościowej logice zdań Łukasiewicza alternatywa zdania wątpliwego i prawdziwego jest zdaniem wątpliwym. Na początku należy uzupełnić lukę postacią aksjomatu 9: Następnie zdanie zapisujemy w postaci , gdzie: p = „ aksjomat (A9) KRZ ma postać ”
q = „ w trójwartościowej logice zdań Łukasiewicza alternatywa zdania wątpliwego i prawdziwego jest zdaniem wątpliwym ”
Zdanie p jest prawdziwe ( ). W trójwartościowej logice zdań Łukasiewicza alternatywa zdania wątpliwego i prawdziwego jest zdaniem prawdziwym ( ), więc całe zdanie q jest fałszywe ( ).
Podsumowując: . A zgodnie z własnościami implikacji z prawdy nie może wynikać fałsz. Zdanie jest więc fałszywe. Drugi sposób: jeśli w miejsce kropek wstawimy cokolwiek, np. „ Jeśli aksjomat (A9) KRZ ma postać różowego słonia” to otrzymamy zdanie fałszywe ( ). Wtedy cała implikacja przyjmie postać i zgodnie ze swoimi własnościami będzie zdaniem prawdziwym. Wydaje mi się, że jest to ciekawsze rozwiązanie, pokazuje profesorowi, że na prawdę rozumiecie KRZ . 2. PRZEDSTAWIĆ I OCENIĆ WYBRANY PARADOKS ZENONA Z ELEI. Zenon z Elei jest autorem min. paradoksu o strzale:
Wystrzelona z łuku strzała w każdym momencie swego lotu jest w jakimś miejscu. W każdym momencie posiada jakieś położenie. W każdej pojedynczej chwili jest w stanie spoczynku. Skoro tak to suma tych chwil nie może dać ruchu, a jednak strzała leci. 3. PODAĆ INTERPRETACJĘ ALFABETU AlfKRP
Nie było na wykładzie.
4. UDOWODNIĆ, ŻE FORMUŁA JEST TWIERDZENIEM KRZ, ORAZ SFORMUŁOWAĆ ZASTOSOWANE TWIERDZENIE O DEDUKCJI.
1. (zał) 2. (A3)
3. (A4)
4. (1, 2, RO)
5. (1, 3, RO)
6. (pr. de Morgana)
7. (5, 6, RO)
8. (A3)
9. (A4)
10. (7, 8, RO)
11. (7, 9, RO)
12. (A5)
13. (4, 12, RO)
14. (10, 13, RO)
15. (A5)
16. (14, 15, RO)
17. (11, 16, RO) 18. (1-17, TDW)
Twierdzenie o dedukcji wprost: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz