Algebra - zestaw 16

Nasza ocena:

4
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Algebra - zestaw 16  - strona 1

Fragment notatki:


ZESTAW 16 (WYMIENNY) 1. ZAPISAĆ ZDANIE JAKO WK I WW. Jeśli egzamin z logiki jest przyjemny, to zainteresuję się nim ponownie w terminie poprawkowym. Zdanie zapisujemy w postaci , gdzie: p = „ egzamin z logiki jest przyjemny ”
q = „ zainteresuję się nim ponownie w terminie poprawkowym ”
WK zapisujemy jako i czytamy: warunkiem koniecznym p jest q . WW zapisujemy jako i czytamy: warunkiem wystarczającym q jest p . Podstawiając do gotowych przepisów:
Warunkiem koniecznym przyjemności egzaminu z logiki jest zainteresowanie się nim ponownie w terminie poprawkowym.
Warunkiem wystarczającym zainteresowania się egzaminem z logiki w terminie poprawkowym jest to aby był on przyjemny. 2. UZUPEŁNIĆ ZDANIE ORAZ OCENIĆ JEGO PRAWDZIWOŚĆ. Jeśli aksjomat (A2) KRZ ma postać ..............., to w logice intuicjonistycznej spełnione jest prawo podwójnego zaprzeczenia. Zadanie rozwiążemy „na sposób”. Na początku należy uzupełnić lukę czymkolwiek, np.: Jeśli aksjomat (A 2 ) KRZ ma postać lodów na patyku,... Następnie zdanie zapisujemy w postaci , gdzie: p = „ aksjomat (A 2 ) KRZ ma postać lodów na patyku” q = „ w logice intuicjonistycznej spełnione jest prawo podwójnego zaprzeczenia ” . Zdanie p jest oczywiście nieprawdziwe ( ), a z fałszu może wynikać wszystko. Implikacja jest prawdziwa, całe zdanie jest prawdziwe. 3. OCENIĆ PRAWDZIWOŚĆ ZDANIA ORAZ PODAĆ PEŁNE UZASADNIENIE.
Jeśli wczoraj był wtorek, to TDW jest równoważne aksjomatowi A9. Zdanie zapisujemy w postaci , gdzie: p = „ wczoraj był wtorek” q = „ TDW jest równoważne aksjomatowi A9 ” . Jeśli nie piszecie egzaminu w środę to sprawa prosta - zdanie p jest fałszem ( ), a z fałszu może wynikać cokolwiek. Cała implikacja jest więc prawdziwa.
Ale jeśli piszecie egzamin w środę, lub profesor podmieni dzień tygodnia żeby utrudnić nam życie, to zdanie p jest oczywiście prawdziwe ( ).
TDW jest równoważne aksjomatom (A1) oraz (A2), więc zdanie q jest fałszywe ( ).
Podsumowując: . A zgodnie z własnościami implikacji z prawdy nie może wynikać fałsz. Zdanie jest więc fałszywe. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz