Aktywne zwalczanie pożarów podziemnych
Powodzenie w zwalczaniu pożarów zależy przede wszystkim od tego, w jakim stadium rozwoju pożaru przystępuje się do gaszenia ognia. We wczesnych stadiach rozwoju pożarów podziemnych najskuteczniejsze zazwyczaj jest ich aktywne zwalczanie. Aktywne gaszenie pożarów podziemnych jest skuteczne, gdy szybkość gaszenia ognia jest większa od szybkości rozwoju pożaru. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, pożar powinno się izolować za pomocą tam pożarowych. W zasadzie aktywnie można gasić pożary takie, do których istnieje dostęp.
Do sposobów aktywnego zwalczania pożarów należą: gaszenie ognisk pożarowych wodą, środkami gaśniczymi i pianotwórczymi, środkami niepalnymi, wybieranie zagrzanego lub palącego się węgla, zastosowanie podsadzki hydraulicznej, zawiesiny iłowej oraz gazów obojętnych.
10.1 Środki i urządzenia do zwalczania pożarów podziemnych
Każda kopalnia węgla, rud, lub soli powinna być wyposażona w specjalne środki i urządzenia umożliwiające bądź ułatwiające gaszenie pożarów podziemnych. Do nich należą m.in.: rurociągi przeciwpożarowe oraz odpowiedni sprzęt i osprzęt uzupełniający, podsadzka hydrauliczna, gaśnice i agregaty gaśnicze, sypkie środki niepalne, gazy obojętne, podziemne komory przeciwpożarowe itp.
10.1.1 Środki gaśnicze
- woda - jest jednym z najpowszechniejszym ze środków gaśniczych. Charakteryzuje się dużą skutecznością gaśniczą. Z 1 dm3 wody powstaje 1700 dm3 pary wodnej. Para wypiera tlen z otoczenia ognia oraz ogranicz dostęp powietrza do ognia. Wody nie wolno stosować do gaszenia środków reagujących z wodą ( karbid ).
- piana gaśnicza - mieszanina wody, środka pianotwórczego i gazu tworzącego pęcherzyki piany. Odcina ona dopływ powietrza do powierzchni palącego się materiału. Grubość piany jaką się stosuje to 20 cm, ponadto piana obniża temp. palącego materiału. Wielkości charakteryzujące stopień spienienia to: -płynność, przyczepność, wytrzymałość powierzchniowa, trwałośc w temperaturze normalnej.
- gazy obojętne - CO2 i N2 mają za zadanie rozrzedzenie tlenu w sąsiedztwie palącego się tlenu a więc utrudnia proces palenia
- proszki gaśnicze - substancje stałe o działaniu opóźniającym reakcję spalania. Stosuje się do gaszenia pożarów grupy B C E
- halony - węglowodory o niskiej temp wrzenia. Opóźniają reakcję spalania oraz obniżają stężenie tlenu w powietrzu.
10.1.2 Podręczny sprzęt gaśniczy - przeznaczony jest do gaszenia pożarów w pierwszej fazie powstania:
- gaśnica pianowa - do gaszenia ciał stałych i wszystkich cieczy palnych. Gaśnica pianowa zawiera 10 dm3 środka gaśniczego co wytwarza 80 dm3 piany
- gaśnica śniegowa - do gaszenia palących się ciał stałych , ciekłych gazów palnych, instalacji elektrycznych pod napięciem , ciał reagujących chemicznie z wodą oraz wszędzie tam gdzie nie można stosować innych środków gaśniczych. Działanie to izolowanie palących się przedmiotów od dostępu powietrza.
(…)
… środki gaśnicze i koce gaśnicze - stosuje się piasek i pył kamienny , które są składowane w różnego rodzajach komorach bądź w chodnikach z przenośnikami taśmowymi. Do tłumienia pożarów stosuje się także koce gaśnicze. Koce wykonuje się z tkaniny azbestowo-bawełnianej lub włókna szklanego. Powierzchnia ich wynosi około 2m3 . Są one całkowicie niepalne. Przechowuje się je w specjalnych futerałach…
… umiejscowionych na spągu wyrobiska. Mogą być używane również do gaszenia silników spalinowych i elektrycznych, rozlanych płynów łatwopalnych, materiałów reagujących chemicznie z wodą itp. Koce służą także do zabezpieczenia miejsc kopalni, w których wykonuje się cięcie i spawanie metali, jeśli w tych miejscach znajduje się materiał palny (drewno, węgiel itp.).
W celu ugaszenia ognia należy narzucić koc na palące się przedmioty lub materiały i przez dociśnięcie obrzeży do podłoża starać się dokładnie odizolować miejsce pożaru od dostępu pożaru.
10.5.Wybieranie zagrzanego lub palącego się węgla.
W początkowym stadium pożaru w caliźnie węglowej często pożar można ugasić przez wybranie żaru bądź zagrzanego węgla. Aby ułatwić wybranie zagrzanego węgla, tłoczy się do szczelin w caliźnie wodę lub mleko wapienne, mleko…
… ogień może być powstrzymany tylko w wyniku spalania się materiałów palnych, np. drewnianej obudowy. W takim przypadku należy gasić źródło ognia tnz. Ogniska pożarowe obejmujące materiały palne za pomocą środków aktywnych jak woda, gaśnice. W czasie aktywnego zwalczania pożaru należy intensywnie przewietrzać sąsiedztwa ogniska pożarowego aby nie doszło do przekroczenia dolnej granicy wybuchowości…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)