12.03.2012 AKTYWA aktywa (majątek) - to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe aktywa w bilansie przedstawiane są zgodnie z zasadą tzw. „ wzrastającej płynności ”, czyli od najmniej do najbardziej płynnych. aktywa trwałe - to aktywa, które pozostaną w spółce dłużej niż rok. Podstawowe elementy aktywów trwałych to:
Środki trwałe - grunty, budynki i budowle, urządzenia techniczne, maszyny i wyposażenie, środki transportu, rozpoczęte inwestycje, Wartości niematerialne i prawne - licencje, patenty, znaki towarowe,
Inwestycje długoterminowe - np. udziały w innych podmiotach, obligacje, które spółka planuje utrzymać dłużej niż rok, Należności długoterminowe - np. udzielone pożyczki.
Wyjątkami od zasady spełniania kryterium roku są zapasy , które zawsze zaliczane są do aktywów obrotowych oraz należności handlowe (należności z tytułu dostawy powyżej 12 miesięcy), które zgodnie z Ustawą o Rachunkowości wykazywane są wyłącznie jako aktywa obrotowe, a jeżeli termin ich zapadalności wynosi powyżej roku - prezentuje się je w aktywach obrotowych w oddzielnej linii. aktywa obrotowe - aktywa o terminie zapadalności poniżej roku oraz które spółka zamierza utrzymywać krócej niż rok, lub które będą wykorzystane w jednym cyklu produkcyjnym. Podstawowe elementy aktywów obrotowych to: Zapasy , Należności , Inwestycje krótkoterminowe , Środki pieniężne , Rozliczenia międzyokresowe .
PASYWA źródła finansowania majątku
w bilansie przedstawione są w kolejności od tych o najdłuższym do tych o najkrótszym terminie zapadalności (pilność zwrotu) Kapitał własny - są to wartości wniesione do spółki przez jej właścicieli (przede wszystkim kapitał zakładowy) oraz środki uzyskane w trakcie działalności i będące własnością spółki (tu podstawową pozycją jest zysk wypracowany przez spółkę). Kapitały obce - są to wszelkiego rodzaju źródła finansowania przy wykorzystaniu kapitału obcego. Będą to w dużej mierze kredyty i pożyczki zarówno długo- jak i krótkoterminowe oraz zobowiązania handlowe.
Całkowita wartość pasywów, zgodnie z zasadą bilansową, równa jest wartości aktywów kontrolowanych przez przedsiębiorstwo.
RODZAJE ANZALIZ BILANSU pozioma - badanie dynamiki sumy bilansowej oraz ważniejszych pozycji aktywów/ pasywów zmiana stanu - różnica miedzy poziomami badanego zjawiska w okresach: badanym (np. na koniec roku) i podstawowym( np. na początku roku), informuje o ile zmienił się ten poziom ale nie pokazuje stopnia tej zmiany tempo zmian - określa stosunek zmiany stanu do poziomu badanego zjawiska; pokazuje ile razy przyrost absolutny badanego zjawiska jest wyższy lub niższy od poziomu tego zjawiska (wyrażany w %)
(…)
… przed opodatkowaniem
B4.1 - odsetki od zaciągniętych kredytów
- amortyzacja
= Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym
- stawka podatku dochodowego
= Podatek dochodowy
Tabela Kalkulacja podatku dochodowego
Zadanie 1.
Wiedząc że : Rzeczowe Aktywa trwałe = 24 000, Zapasy = 11 000
Wartości Niematerialne i prawne = 1 000, Inwestycje krótkoterminowe = 3 000,
Należności krótkoterminowe = 6 000, Należności długoterminowe = 6 000
Rezerwy na zobowiązania = 3 000, Towary = 2 000, Koszty działalności operacyjnej = 4 000,
Zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe = 24 000 ( w tym zob. długot. = 7 000), Należy obliczyć Wskaźnik Ogólnej Sytuacji Finansowej ( za pomocą dwóch poznanych metod).
Sprawdź czy w przedsiębiorstwie zachowana jest Złota Reguła Bilansowa.
...
według Sierpińskije złota reguła finansowania…
…
Wskaźniki:
struktura majątku wskaźnik uwarunkowany specyfiką branży, np. zakład produkcyjny zwykle posiada więcej majątku trwałego niż firmy oferujące usługi.
struktura kapitału pionowo-pozioma - badanie struktury kapitałowo-majątkowej
zastosowanie kapitału własnego złota reguła bilansowa srebrna reguła bilansowa zastosowanie kapitału obcego wskaźnik ogólnej sytuacji finansowej Rzeczowa aktywa trwałe
A1…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)