Akt normatywny to akt wydany przez upoważniony, na mocy innych przepisów, organ władzy publicznej. Akt ten składa się z przepisów prawnych, na gruncie których można konstruować normy prawne. Akt prawny - jest to pojęcie szersze od aktu normatywnego, jest rozstrzygnięciem władczym kompetentnego organu władzy publicznej. Akt taki cechuje się określoną strukturą wewnętrzna. Jego elementami są:
Nagłówek - część tytułowa aktu normatywnego, wskazująca rodzaj danego aktu, datę jego uchwalenia lub ustanowienia, oraz przedmiot unormowania czyli określenie, czego konkretnie akt dotyczy.
Podstawa prawna - znajduje się bezpośrednio po części tytułowej. Ta podstawa, upoważnienie, winno mieć charakter formalny i być zawarte w określonym przepisie ustawy, która upoważnia lub zobowiązuje do ich wydania. Powinno mieć jednak również charakter materialny, upoważniać do uregulowania konkretnej materii.
Część zasadnicza - składa się z przepisów ujętych w określoną strukturę, opatrywanych kolejno po sobie następującymi numerami oznaczanymi za pomocą cyfr, zwykle arabskich. Akty o szerokim zakresie regulacji dzielą się w części zasadniczej na część ogólną - przepisy, które zawierają elementy wspólne dla norm zawartych w treści przepisów szczegółowych oraz część szczegółową - artykuły i paragrafy. Ponadto w części zasadniczej mogą się mieści przepisy końcowe i przejściowe.
Podpis - ostatni element składowy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)