Akt jednostronny oraz podmioty prawa międzynarodowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Akt jednostronny  oraz podmioty prawa międzynarodowego - strona 1 Akt jednostronny  oraz podmioty prawa międzynarodowego - strona 2 Akt jednostronny  oraz podmioty prawa międzynarodowego - strona 3

Fragment notatki:

Grzebyk. Notatka składa się z 3 stron.
Wykład 7
Akt jednostronny - wyrażenie woli, opinii, określenie zdarzenia przez jedno państwo wywołujące skutek w prawie międzynarodowym. Art. 38 MTS nie przewiduje aktów jednostronnych. Artykuł ten zawiera źródła pmp.
Akty jednostronne:
Notyfikacje - jest aktem jednostronnym, ale też może być formą aktu jednostronnego. Polega na pisemnym powiadomieniu innego albo innych podmiotów prawa międzynarodowego o zaistnieniu jakiegoś wydarzenia z którym państwo wiąże skutki prawne. Notyfikuje się np. wystąpienie z organizacji międzynarodowej, neutralność wojenną. Dość szczególny tryb zastosowała Austria przyjmując status wieczystej neutralności w 1955 roku. Austria była podobnie jak Niemcy okupowana przez cztery mocarstwa. W 1955 wycofały się z okupacji Austrii. Austria wystosowała po tym notę, że ogłasza neutralność wieczystą. Nigdy wcześniej niepraktykowane. Nikt nie zareagował na to, więc zostało to zaakceptowane).
Uznanie - stwierdzenie przez państwa, że podmiot prawa międzynarodowego istnieje, uznaje się w zasadzie państwa, ale można i rządy.
Np. państwa powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego i Jugosławii. Uznanie za wcześniej też miało miejsce w latach 60 - rozpadło się Kongo, uznanie Kinszasy, a ona potem wróciła do Konga. Po rozpadzie ZSRR Polska długo nie uznawała Litwy. 1903 rok - Panama, w Kolumbii wybuchło powstanie, część Kolumbii ogłosiła secesję, ta część, którą była zainteresowana USA, USA od razu uznała za samodzielne państwo, a Amerykanie mogli wybudować kanał panamski. Podobne kontrowersje wokół Kosowa - jest to państwo, ale jednak uznawane przez kilkadziesiąt państw, a przez sto kilkadziesiąt jest nieuznawane. Uznanie odbywa się poprzez notyfikacje (notyfikację rozumianą jako formę aktu jednostronnego). Może mieć miejsce uznanie rządu. Istnieją dwa rządy. W doktrynie prawnej istnieje spór między dwiema koncepcjami:
1) koncepcja tobara - uznaje się wyłącznie rządy, które przejęły władzę w sposób legalny.
2) koncepcja estrady - sposób przejęcia władzy nie ma znaczenia, znaczenie ma wyłącznie efektywność.
1945 - w kraju istnieje rząd tymczasowy, na emigracji rząd emigracyjny, część państw uznaje rząd tymczasowy, część emigracyjny. Dlatego Polska nie wzięła udziału w konferencji w San Francisco, tworzącej ONZ. Dwa dni później powstał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej uznany przez wszystkie państwa. Teraz w Libii rebelianci uznani za stronę walczącą, więc stracili status cywili i przestały ich chronić pewne konwencje
Protest - państwa nie zgadzają się na jakąś praktykę, która mogłaby przerodzić się w zwyczaj międzynarodowy sprzeczny z istniejącym prawem międzynarodowym.

(…)

…, ludności, władzy, suwerenności. Suwerenność to całowładność (pełność kompetencji wewnętrznych) i samowładność (niezależność od czynników zewnętrznych). W związku z globalizacją, integracją europejską nie ma państw całkowicie suwerennych. Jednym z najbardziej suwerennych państw na świecie z punktu widzenia PM jest Korea Północna. Państwo w prawie międzynarodowym dysponuje pewnymi atrybutami:
prawo legacji
… na świecie cztery protektoraty międzynarodowe (San Marino - republika leżąca na obszarze Włoch, Lichtenstein - protektorat szwajcarski, Monako - protektorat francuski, Bhutan - monarchia konstytucyjna, protektorat indyjski) i jedno państwo zależne wasalne (Andora - jedna z nastraszych w Europie republik, sięga XV wieku, państwo o podwójnym podporządkowaniu: prezydentowi Francji (formalnie królowi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz