Agresja i jej teorie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 679
Wyświetleń: 2079
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Agresja i jej teorie - strona 1 Agresja i jej teorie - strona 2 Agresja i jej teorie - strona 3

Fragment notatki:

AGRESJA Historia ludzkości to historia przemocy. AGRESJA - zachowanie ukierunkowane na zadanie cierpienia innemu człowiekowi, który jest motywowany do uniknięcia tego cierpienia (Baron, 1977).
AGRESJA WROGA - mamy z nią do czynienia gdy cierpienie ofiary jest głównym bądź jedynym celem sprawcy.
AGRESJA INSTRUMENTALNA - jeżeli cierpienie to służy sprawcy jedynie jako instrument do osiągnięcia
innego celu (jak w przypadku rabunku czy wymuszenia)
TEORIE AGRESJI Teoria instynktu - widzi ją jako zachowanie wrodzone, zdeterminowane biologiczną koniecznością wyładowania agresywnej energii, mało podatne na wpływy zewnętrzne i proces uczenia.
Teoria uczenia się - zajmuje wręcz przeciwne stanowisko zakładając, że agresja, podobnie jak prawie wszystkie ludzkie zachowania, jest nabytym w trakcie życia rezultatem uczenia.
Teoria popędu - zajmuje tu stanowisko pośrednie, zakładając, że agresja stanowi wprawdzie rozładowanie popędu, jednak sam ów popęd i sposób jego rozładowania jest rezultatem oddziaływania czynników sytuacyjnych.
AGRESJA JAKO INSTYNKT  Głównym inicjatorem teorii agresji jako instynktu był Konrad Lorenz (1965; 1996), współtwórca etologii, nauki o zachowaniu zwierząt. Zakładał on, że agresja jest wrodzonym wzorcem zachowania, automatycznie wzbudzanym przez pojawienie się w otoczeniu odpowiednich „wyzwalaczy" oraz hamowanym przez pojawienie się odpowiednich „kontrwyzwalaczy". Organizm nie musi uczyć się znaczenia ani jednych, ani drugich, gdyż zdolność do stosownego reagowania na te bodźce jest mu wrodzona. Co więcej, agresja ma charakter spontaniczny, tzn. może pojawiać się bez jakichkolwiek powodów zewnętrznych.
Agresja jest nieuchronna tak u zwierząt, jak i u ludzi, a jedyny sposób, w jaki ci ostatni mogą sobie z nią poradzić, to rozładowywać agresywny instynkt przez częste, a mało szkodliwe akty agresji i podobne działania. Te poglądy uczyniły Lorenza ogromnym zwolennikiem wiary w oczyszczające działanie uprawiania i oglądania sportów oraz wszelkich nieszkodliwych form rywalizacji.
Proponowana wizja agresji ludzkiej jest z gruntu fałszywa.
Po pierwsze, bardzo wątpliwa jest teza, jakoby wzorce zachowania agresywnego były u wszystkich zwierząt wrodzone i mało podatne na wpływy indywidualnego doświadczenia. Natężenie agresji
przejawianej przez ssaki jest bardzo silnie modyfikowane indywidualnym doświadczeniem osobnika. Po drugie, nie ma żadnych danych dowodzących jakoby u wyższych zwierząt agresywna energia była spontanicznie produkowana i składowana w organizmie, a jej kumulacja prowadziła do spontanicznej agresji pod nieobecność jakiejkolwiek prowokacji.
Prowadzi to nas do najważniejszej obiekcji w stosunku do teorii agresji jako instynktu. Większość potwierdzających ją danych pochodzi z obserwacji niższych zwierząt, w odniesieniu do ssaków danych takich prawie brak, w odniesieniu do ludzi brak ich zupełnie.


(…)

… elementów przemocy.
Dlaczego alkohol nasila agresję?
Ludzie wierząc, że alkohol nasila skłonność do agresji (o czym świadczą liczne badania ankietowe), swoje oczekiwania wprowadzają w życie, tym bardziej, że zdając sobie sprawę z ich powszechności mogą liczyć na wyrozumiałość lub aprobatę otoczenia.
Alkohol uszkadza funkcjonowanie poznawcze człowieka, np. obniża zapamiętywanie i zdolność do myślenia…
… u dziecka, jak i wycofywania się u rodzica.
TEORIA TRANSRERU POBUDZENIA EMOCJONALNEGO
Stworzona przez Dolfa Zillmanna teoria transferu (przesunięcia) pobudzenia emocjonalnego opiera się na dwóch obserwacjach, że
pobudzenie emocjonalne zalega w organizmie jakiś czas (ok. 10 min) nawet po zaprzestaniu oddziaływania jego źródła (co wiąże się z dużą bezwładnością autonomicznego układu nerwowego zawiadującego…
… zasobów umysłu niedostępnych w stanie intoksykacji. Steele i Josephs nazywają to zwężenie uwagi krótkowzrocznością alkoholową, która jest odpowiedzialna nie tylko za wzrost agresji, ale także i inne efekty spożycia alkoholu, jak redukcja przeżywanego stresu, czy niepohamowane samochwalstwo.
Alkohol prowadzi do wzrostu agresji, wiąże się z oceną zagrożenia niesionego przez bieżącą sytuację i własne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz