Fragment notatki:
10. Agencje 10.1. Wprowadzenie Agencje są definiowane jako wyodrębnione strukturalnie ciała, niebędące formalnie częścią instytucji lub organów traktatowych, tworzone na podstawie aktu prawa pochodnego (agencje nie są wymieniane w traktatach; Traktat z Lizbony także nie zawiera postanowień w tym zakresie ) , mające osobowość prawną, dysponujące własną administracją i wyposażone we własne kompetencje oraz niezależne finansowo ( tj. posiadające własny budżet ) , którym powierza się wykonywanie pewnych zadań objętych kompetencją unijną . Pierwsze agencje (Europejskie Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego i Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy) powstały już w la tach 70. XX w. Na większą jednak skalę agencje zaczęto tworzyć w pierwszej połowie lat 90., a następnie na początku XXI w . 10.2. Funkcje Przed poszczególnymi agencjami postawiono różne zadania, istnieje jednak kilka zadań ogólnych leżących u podstaw ich działalności: wnoszą do działań U n ii element decentralizacji i rozproszenia geograficznego, nadają wyższą rangę zadaniom, które zostały im powierzone, poprzez utożsamianie ich z samą agencją, niektóre z agencji opracowują naukowy lub techniczny know-how w określonych, precyzyjnie zdefiniowanych dziedzinach, niektóre integrują różne grupy interesów w celu ułatwienia dialogu na szczeblu europejskim (np. pomiędzy partnerami społecznymi) lub międzynarodowym . Pod względem funkcjonalnym agencje można sklasyfikować trojako: agencje, które mają przede wszystkim dostarczać informacje i zapewniać koordynację ich przepływu, agencje, których usługi (informacje i ekspertyzy) są niezbędne do wydania decyzji, lecz one same nie mają uprawnień decyzyjnych, agencje, które mają świadczyć określone usługi oraz mają uprawnienia decyzyjne w zakresie wdrażania polityk unijnych. Większość agencji zalicza się do pierwszej grupy . Do drugiej grupy należy np. Europejska Agencja Leków, do trzeciej zaś - Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego oraz Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin. Kwestia delegowania uprawnień przez traktatowe instytucje wspólnotowe innym organom była przedmiotem orzeczenia ETS w sprawach Meroni . Oczywistą zasadą, którą instytucje muszą się kierować przy dokonywaniu transferu kompetencji, jest zasada nemo plus iuris transferre potest quam ipse habet. Trybunał sformułował ponadto następujące wa runki delegowania uprawnień innemu organowi: można delegować jedynie ściśle określone uprawnienia wykonawcze, nie mogą to być uprawnienia dyskrecjonalne,
(…)
… - lATE). 10.4.2. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy (ang. European Agency for Safety and Health at Work - EU-OSHA)3 ma za zadanie gromadzić i rozpowszechniać wiedzę i informacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności dotyczące dobrych praktyk. Celem prac jest ułatwienie opracowywania, analizowania i rozpowszechniania informacji sprzyjających poprawie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w Europie. Agencja prowadzi także kampanie informacyjne i aktywnie realizuje program publikacji różnorodnych materiałów obejmujących zagadnienia bhp. 10.4.3. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Aviation Safety Agency - EASA)4 jest powołana do realizacji zadań…
… świadomości i współpracy z różnymi podmiotami działającymi w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, w szczególności poprzez tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych z udziałem przedsiębiorstw z tej branży, monitorowanie procesu opracowywania norm dla produktów i usług z dziedziny bezpieczeństwa sieci i informacji. 10.4.6. Europejska Agencja Chemikaliów Zadaniem Europejskiej Agencji Chemikaliów (ang…
… przypadkach agencje są przedmiotem zewnętrznej kontroli ze strony Trybunału Obrachunkowego. Większość agencji finansowana jest z dotacji Unii przewidzianej na ten cel w ogólnym budżecie UE. Pięć agencji finansuje się w całości lub w części samodzielnie. Do tej grupy należą: Europejska Agencja Leków, Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego, Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, z których każda ma prawo pobierać opłaty, oraz Centrum Tłumaczeń dla Organów Unii Europejskiej, które otrzymuje wsparcie finansowe od swoich klientów (przede wszystkim innych agencji). 10.4. Agencje i ich zadania 10.4.1. Centrum Tłumaczeń dla Organów Unii Europejskiej Celem powstałego w 1994 r. Centrum Tłumaczeń dla Organów Unii Europejskiej (ang. Translation Centre for the Bodies of…
… w podejmowaniu decyzji, europeizacja dialogu społecznego). 10.4.14. Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania Chorobom i ich Kontroli Zadaniem Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania Chorobom i ich Kontroli (ang. European Centre for Disease Prevention and Control- ECDC)15 jest zwiększenie ochrony przed chorobami zakaźnymi, np. grypą, SAR S oraz HIV! AIDS. We współpracy z krajowymi organami ochrony zdrowia ECDC działa na rzecz wzmocnienia i rozwoju nadzoru epidemiologicznego oraz systemów wczesnego ostrzegania. Dysponuje specjalistyczną wiedzą pozwalającą mu wydawać wiarygodne ekspertyzy na temat zagrożeń związanych z aktualnymi i nowymi chorobami zakaźnymi. Zadania Centrum obejmują: zwiększenie zdolności UE oraz państw członkowskich w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego poprzez zapobieganie chorobom…
… we wszystkich państwach członkowskich UE. 10.4.23. Europejski Instytut do spraw Równości Kobiet i Mężczyzn Europejski Instytut do spraw Równości Kobiet i Mężczyzn (ang. European Institute for Gender Equality)24 ma rozpocząć funkcjonowanie nie później niż w 2010 r. Nadrzędnymi celami tego nowo powołanego instytutu są: przyczynianie się do promocji równości płci, zwalczanie dyskryminacji ze względu na płeć…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)