26.03.2011
Wyłączenie pracownika urzędu adm. Z postępowania podatkowego
Z realizacją zasady prawdy obiektywnej wiąże się wymóg prowadzenia p.p. w sposób bezstronny . Temu celowi służą m.in . przepisy normujące wyłączenie pracownika urzędu (skarbowego, celnego, gminy, miasta, marszałkowskiego, obsługującego MF, starostwa, izby skarbowej, celnej oraz funkcjonariusza celnego i członka SKO) od udziału w każdym stadium postępowania w sprawach dot. Zobowiązań podatkowych oraz innych praw normowanych przepisami prawa podatkowego (art. 130)
Jeżeli nastąpi wyłączenie pracownika do prowadzenia sprawy wyznaczany jest inny pracownik (wyznacza go odpowiednio: naczelnik urzędu skarbowego, celnego, wójt, burmistrz, prezydent miasta, marszałek województwa, Minister Finasnów, starosta, dyrektor izby skarbowej, celnej, prezes SKO) lub inne SKO (wyznacza Prezes RM, jeżeli skutkiem wyłączenia jest brak pełnego składu orzekającego - SKO jest organem kolegialnym)
Wyłączeniu podlega pracownik tego urzędu, w którym toczy się p.p. oraz urzedu, do którego inny urząd zwrócił się o dokonanie określonych czynności z zakresu p.p . (np. p. Kowalski mieszka w Piasecznie a sprawę dot. Jego zobowiązania w podatku od nieruchomości prowadzi organ podatkowy w Kielcach. Aby podatniknei musiał jechać do Kielc wzywa go do osobistego stawiennictwa właściwy jego miejscu zamieszkania organ podatkowy w Piasecznie, do którego zwrócił się organ podat. Z Kielc, określając okolicznoiści sprawy p. Kowalskiego) Wyłaczeniu podlega pracownik, który prowadzi sprawę podatkową, niezależnie od jej rodzaju, czy charakteru, w każdej instancji, gdy sprawa załatwiana jest w trybie zwykłym jak też i w nadzwyczajnych trybach postępowania.
Wyłączeniu nie podlegają pracownicy nie wykonujący czynności procesowych lecz jedynie techniczno-biurowe (np. kancelaryjne przyjęcia podań- potwierdzanie wpływu na oryg i kopii, wciągnięcioe do rejestru spraw)
o.p. reguluje 2 tryby wyłączenia pracowników: z mocy samego prawa art. 130 par 1 oraz na wniosek i z urzędu art. 130 par 3
Przesłanki zastosowania każdego z tych trybów są odmienne. Wyłączony z mocy prawa jest pracownik od udziału w postępowaniu w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych i innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego w których :
1. jest stroną (np. w sprawie nadania NIP)
2. pozostaje ze stroną w takim stosunku prawnym, że rozstrzygnięcie sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki (oddziaływać na jego interesy w bliższej lub dalszej przyszłości, np. podpisał ze stroną, który jest przedsięb. Umowę pożyczki a sprawa dotyczy rozłożenia zaległości podatkowej na raty)
3. Stroną jest bliska mu osoba (małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny, powinowaty 1 st - teść, zięć, synowa, osoba związana z nim tytułem przysposobienia, opieki, kurateli) także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli
(…)
…, w sytuacjach, gdy sama strona nie posiada zdolności do samodzielnego działania w p.p.
2. Oświadczenie reprezentowanego (umowa) - jest to pełnomocnictwo w sytuacji , gdy strona udzieli pełnomocnictwa na piśmie innej osobie
Pełnomocnikiem strony może być wyłącznie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych a więc adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, małżonek strony, a do dokonania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)