Adam Mickiewicz - Grażyna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1169
Wyświetleń: 2492
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Adam Mickiewicz - Grażyna - strona 1 Adam Mickiewicz - Grażyna - strona 2 Adam Mickiewicz - Grażyna - strona 3

Fragment notatki:


GRAŻYNA Adam Mickiewicz Mickiewicz zaczął pisać Grażynę prawdopodobnie w 1821 r., skończył ją w grudniu 182 r. Pisał ją równocześnie z II i IV cz. Dziadów. Oba utwory złożył s…e na zawartość II tomiku Poezji wydanego w Wilnie w 1823 r. Źródła do poznania dziejów utworu są dosyć skąpe. Najwięcej informacji dostarcza korespondencja Mickiewicz. Listy te pomagają bezspornie ustalić czas ukończenia Grażyny, odzwierciedlają atmosferę intelektualną, panującą w kole przyjaciół-filomatów. Rzucają również nieco światłą na stosunek artysty do dzieła. Przebija z nich zmęczenie, niechęć do utworu. Uderza również stan wewnętrzny poety - uczucie wewnętrznego rozbicia, co z pewnością spowodowała śmierć jego matki oraz zawód miłosny gdy Maryla wyszła za mąż za innego. Być może Maryla w stopniu większym niż się na ogół przypuszcza był pierwowzorem literackim bohaterki tytułowej Grażyny. Na historyczny charakter utworu wpłynęła chęć odtworzenia w poezji stron rodzinnych, wskrzeszenia bohaterskich tradycji Nowogródka i jego okolic. Z Nowogródkiem wiązały sialiczne legendy, a on sam położenie miał bardzo malownicze. Kilka innych utworów poety również rozgrywa Siena terenie rodzinnego miasta. Tę powieść litewską poeta zaczął pisać w Szczorsach, gdzie niejednokrotnie sam bawił i gdzie bywali też filomaci. Pisanie poprzedziły smutne, żmudne i dokładne studia. Liczne źródła, z których część podaje autor w przypisach historycznych do Grażyny, dowodzą sumiennych badań i poważnej wiedzy. Ze źródeł tych najważniejsza była kronika Macieja Stryjkowskiego. Mickiewicz powołuje się jeszcze na szereg autorów dzieł historycznych z XVI i XVII w. Autograf utworu jest obrazem pewnych zmian, jakim w toku pisania podlegał pierwotny pomysł w twórczy. Zmiany te przebiegają w ścisłej historyczności ku ujęciu opartemu bardzie na fikcji. Początkowo tytuł brzmiał Korybut, książę Nowogródka. Poema z dziejów litewskich . Korybut to historyczna postać - książę, główna bohaterka nosiła imię Karyna, a akcja działa się o jakieś 20 lat wcześniej. Rezygnacja z historycznego bohatera ba rzecz wymyślonego bie pociągnęła za sobą rezygnacji z historycznej prawdy. Historycyzm Grażyny obejmuje antagonizmy dzielnicowe książąt i stosunki łączące Litwę z zakonem krzyżackim. Grażyna jest obrazem Litwy w czasie jej potęgi. Intencją Mickiewicza jest tę potęgę podkreślić i uzmysłowić. Przedstawiona w utworze rzeczywistość cechuje ład i nie znadujemy tu charakterystycznego dla romantyków buntu przeciw niej, co można tłumaczyć wpływem ideologii oświeceniowej. Surowy a pełen prostoty sposób przedstawienia wydarzeń czyni Grażynę jakimś rycerskim rapsodem. Akcja - choć utwór wyraźnie czasu nie określa - rozgrywa się zapewne w ostatnim dziesięcioleciu XIV w., po mianowaniu Witolda przez Jagięłłę w roku 1392 wielkorządcą Litwy. Miejscem jest Nowogródek i jego najbliższa okolica. Moglibyśmy ująć przebieg zdarzeń w 6 zasadniczych częściach:


(…)

… z Grażyną jest Iliada Homera, nie wiadomo czy jest to zabieg umyślny, ale odnajdujemy wiele analogii. Trzy postacie zarysowują się w sposób wyrazisty: Litawor, Grażyna i Rymwid.
Litwor - książę, posiada żywiołowy temperament, wykazuje niechęć względem Witolda. Wygórowana ambicja i zazdrość są jego naczelnymi cechami, odznacza się jednak również đwrodzoną szlachetnością i prawością rycerską. Bardzo kocha swoją żonę Grażynę i szanuje ją. Potrafi być zarówno dobry i zły. Wzbudza więcej współczucia jako postać realna.
Grażyna - piękna księżna, która poddaje się instynktowi narodowemu. Kieruje się bardzie instynktem niż rozumem. Błaga męża o zerwanie z krzyżakami (ach ta gra słów =)), a gdy ten się nie zgadza to i tak postępuje zgodnie ze swoimi uczuciami. Jednak dręczą ją wyrzuty sumienia. Przywdziewa…
… most zwodzony. Zbiegło się sporo strażników, żeby zobaczyć kto się zjawił. Pierwszy mąż był w pełnej zbroi, na białej szacie namalowany miał krzyż, tenże sam symbol miał na piersi powieszony na sznurku, szablę, kopię, trąbkę i różaniec u pasa - jednym słowem KRZYŻAK. Rycerze poznali w nim krzyżaka i zaczęli po cichu mu ubliżać. Gość niby nie słuchał, ale minę miał taką jakby usłyszał obelgi. Poprosił…
… nie zmieni. Teraz idzie spać, bo trzy noce nie spał, wojsko ma być gotowe na rano. Wyprosił Rymwida i się położył. Ten przekazał rozkazy sługom i wrócił do zamku. Udał się na pokoje Księżnej. Nazywała się Grażyna i znana była z tego, że woli zajmować się myślistwem niż damskimi robótkami, była też bardzo piękna (Grażyna znaczy piękna). Przekazał jej wiadomość, a ona po krótkim namyśle udała się do komnat
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz