5 żelaznych etapów audytu wewnętrznego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
5 żelaznych  etapów audytu wewnętrznego - strona 1

Fragment notatki:

5 ŻELAZNYCH ETAPÓW AUDYTU WEWNĘTRZNEGO  1.  Stworzenie programu audytów  2.  Planowanie audytu  3.  Przeprowadzanie audytu  4.  Sporządzanie raportu  5.  Działania poaudytowe  
1.  Stworzenie programu audytów Stworzenie programu wymaga, aby Zarządzający programem audytów zadecydował, które obszary bądź części systemu powinny być audytowane, kiedy i przez kogo.  
„ Program audytów ” to swoisty kalendarz wszystkich audytów w całej firmie. Rozpiska, kiedy i jakie audyty planujemy w poszczególnych obszarach.   Program audytów to zestaw wszystkich, pojedynczych audytów, które są planowane do przeprowadzenia w firmie w jakimś okresie czasu (najczęściej roku lub pół roku). Audyty przecież będą się różniły tym, gdzie będą przeprowadzone, kiedy, co będzie ich kryterium (dokumentem odniesienia), jak długo mają trwać.  
  2.  Planowanie audytu Po stworzeniu całościowego „Programu audytów” pora przejść do rozpisania planu szczegółowego danego, jednostkowego audytu. Za planowanie audytu i stworzenie „Planu audytu” odpowiada audytor wiodący danego audytu. Planowanie ma zasadnicze znaczenie dla przeprowadzenia dobrego audytu. Ma zapewnić, żeby: - zespół audytorów był przygotowany - a obszar audytowany gotowy do audytowania (osoby przygotowane do odbycia rozmów, zapewniony dostęp do dowodów itp.)   Plan przeprowadzenia audytu powinno się udostępnić audytowanym wcześniej. Zapewni to, że odpowiednio się przygotują do przyjęcia audytorów (sale spotkań, dostępność kluczowego personelu i dokumentacji itp.) i będą na miejscu, a nie np. w delegacji.   3.  Przeprowadzanie audytu   Podczas przeprowadzania zaplanowanego audytu musisz zbierać dowody .  
Dowody z audytu - to potwierdzenie w postaci np. dokumentów, formularzy, rozmów, sposobów wykonywania czynności w celu odpowiedzi na pytanie: czy działania przeprowadzone w audytowanych obszarach są przeprowadzane zgodnie  z kryterium audytu .
 
Dowody musisz udokumentować (zapisać).
 
Istnieją cztery , różne rodzaje dowodów , które wykazują na to, czy system jest zgodny z planowanymi rozwiązaniami: 1 .Dowody fizyczne
2 .Dowody w dokumentacji
3 .Dowody ustne
4 .Dowody poszlakowe
4.  Sporządzanie raportu   Formalne „Raporty z audytu” stanowią podstawowy element audytu, jedyny wymagany przez normę ISO 9001 zapis z audytów. Ich ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz