4 modele teoretycznej interpretacji procesu socjalizacji politycznej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 3010
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 4 modele teoretycznej interpretacji procesu socjalizacji politycznej - strona 1  4 modele teoretycznej interpretacji procesu socjalizacji politycznej - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw 4 modele teoretycznej interpretacji procesu socjalizacji politycznej:
Ateoretycznre spojrzenie na proces socjalizacji:
Podejście intuicyjne, intuicyjnie rozumiane i wyjaśniane procesów politycznych. Można pominąć teorię, wzory nabywamy od rodziców.
Teoria alokacji:
Model, gdzie wartości w społeczeństwie są odpowiednio rozmieszczane, a każde społeczeństwo dąży do stanu równowagi. Teoria ta jest krytykowana.
Teoria utrzymania systemu:
Celem socjalizacji jest utrzymanie systemu i osiąganie stabilności. System jest stabilny, gdy można spokojnie rozwiązywać problemy, w miarę sprawiedliwie. Niestabilny system będzie zdolny do gwałtu wobec obywateli, którzy się nie dostosują. Stabilność - gdy działania państwa mają długą perspektywę czasową. System trwa, gdy przenika w dość stałej formie od jednej generacji do drugiej. Socjalizacja idzie w dwóch kierunkach:
Wertykalnym (między generacjami) - proponowanie przez dorosłych wzorów zachowań dla nastolatków, by jedna generacja przechodziła łagodnie w drugą; wartości muszą być akceptowane.
Horyzontalnym (w obrębie generacji) - istnieją pęknięcia wewnątrz generacji, mogą zachwiać stabilnością, są różnice etniczne, ekonomiczne, profesjonalne, językowe; trzeba wprowadzić takie wzorce, by ich uniknąć, utworzenie subiektywnej zgodności, tworzyć wzory prowadzące do tej zgodności.
Teoria trwałości systemu:
Socjalizacja ma nie tylko stabilizować, ale i zmieniać, członkowie społeczeństwa mogą przetwarzać wartości w decyzje, mogą uzyskiwać poparcie dla tych działań większości; system sam się modyfikuje i reguluje. Według Eastona (USA) - trwając przez stulecia zmienia się przez stulecia. System powinien dawać przewidywane reakcje i kreować zmiany. Zmiany w systemie następują, gdy nie spełnia on dwóch warunków (presja na system):
1. Gdy osoby na wysokich stanowiskach nie są zdolne do podejmowania decyzji w interesie społecznym.
2. Zdolne są to robić, ale ich decyzje są odrzucane przez większość i nie przysparzają autorytetu (wtedy jest presja na system do zmiany).
Zmniejszenie presji na system - upowszechnienie w społeczeństwie takich wartości, które doprowadzą do równowagi.
Problem komunikowania - by system umiał przetwarzać te wartości, należy analizować presje, które mogą doprowadzić do nietrwałości systemu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz