Zryczałotowany podatek dochodowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zryczałotowany podatek dochodowy - strona 1 Zryczałotowany podatek dochodowy - strona 2 Zryczałotowany podatek dochodowy - strona 3

Fragment notatki:


Ogólna charakterystyka podatku dochodowego w Polsce. Podmiotem podatku dochodowego od osób fizycznych są osoby fizyczne mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywające w kraju w roku podatkowym dłużej niż 183 dni oraz w ograniczonym zakresie - osoby fizyczne zamieszkujące zagranicą, a osiągające dochody na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Podatek ten dotyczy przede wszystkim osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą pozarolniczą, pracowników, emerytów i rencistów.
Przedmio tem opodatkowania jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu. Źródłami tych przychodów są:
stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym również spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
działalność wykonywana osobiście,
pozarolnicza działalność gospodarcza,
działy specjalne produkcji rolnej,
nieruchomości lub ich części,
najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,
kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych,
odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, prawa wieczystego użytkowania gruntu, innych rzeczy,
inne źródła z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych. Zgodnie z zasadą powszechności, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody. Są jednak pewne kategorie dochodów, od których na mocy wyraźnego przepisu nie pobiera się podatku. Zarówno ze względów formalnych, jak i z uwagi na pewne cechy wspólne, można je przedstawić w trzech grupach:
dochody ze źródeł, do których w ogóle nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączonych z jej zakresu przedmiotowego - są to tzw. wyłączenia ustawowe, dochody wolne od podatku czyli zwolnienia przedmiotowe,
dochody, które zostały wydatkowane przez podatnika na określone cele i podlegają odliczeniu do dochodu lub od podatku, które po prostu należy nazwać ulgami podatkowymi.

(…)

… wysokości podatku jest korzystny dla małżonków w sytuacji, gdy jedno z nich nie uzyskuje dochodów lub gdy dochody jednego z małżonków są wyraźnie niższe niż drugiego (znajdują się w różnych przedziałach skali podatkowej).
Osoby samotnie wychowujące dzieci: małoletnie, dzieci, bez względu na ich wiek, na które pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach…
…, w którym podatnik (pracownik) pozostawał w stosunku pracy oraz świadczył pracę. Przysługują one pracownikowi w pełnej wysokości bez względu na wymiar czasu pracy i bez względu na liczbę dni przepracowanych w danym miesiącu.
Dla prac wykonywanych na podstawie umowy - zlecenia lub umowy o dzieło koszt uzyskania wynosi 20%, a z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich oraz rozporządzania przez nich tymi…
… się po połowie do dochodu każdego z małżonków.
Podatek dochodowy od osób fizycznych pobiera się od podstawy jego obliczenia, według progresywnej trzystopniowej skali podatkowej.
Pomimo zachowania dotychczasowej wysokości stawek podatkowych na poziomie 19%, 30%, 40%, skala podatkowa i jej przedziały zostały zwaloryzowane na zasadach określonych w art.27 ust.3 ustawy podatkowej poprzez podwyższenie wskaźnikiem wzrostu cen kwoty dochodów w poszczególnych jej przedziałach. Taka waloryzacja na rok 2000 wyniknęła z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 1999 r. w sprawie skali podatku dochodowego oraz wysokości kwoty przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanemu. W roku 2000 trzystopniowa skala podatkowa przedstawiała się następująco:
Tabela 3
Skala podatku dochodowego na 2000 r.
Podstawa…
… warunki:
ponoszone przez nich wydatki na dojazd do pracy będą wyższe niż roczne koszty uzyskania przychodów,
dojeżdżają do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej,
wydatki związane z dojazdami do pracy zostaną udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.
Niespełnienie jednego z wymienionych trzech warunków spowoduje, że podatnik nie będzie mógł odliczyć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz